EN
3.02.2022, 13:02 Wersja do druku

Kraków. Ukrywana historia kościoła w teatrze Nowym Proxima

Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk

fot.mat. teatru

Katarzyna Chlebny, która w ostatnim czasie porywa naszą publikę jako Kora w spektaklu „KORA. BOSKA” tym razem opowiada historię ubezwłasnowolnionej i odizolowanej kobiety, która wstrząsnęła Polską i Krakowem pod koniec XIX wieku. 

Sto pięćdziesiąt lat temu policjanci wtargnęli do celi w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych, opodal dzisiejszej ulicy Kopernika. Gołe ściany, zamurowane okno, rozrzucona na podłodze słoma i odchody – a w tej „scenografii” zagłodzona naga kobieta. Barbara Ubryk spędziła w tych warunkach dwadzieścia lat.

Katarzyna Chlebny z każdym swoim wejściem na scenę udowadnia, że kobiece postacie buduje z niesamowitą wnikliwością, czułością i wrażliwością. Tworzy role porywające, energetyczne, brawurowe, ale także – jak tutaj – intymne, przejmujące, tragiczne. Historia więzionej karmelitanki to punkt wyjścia do opowiedzenia innych kobiecych biografii – zniewolonych przez instytucje, schematy i narzucone wzorce kulturowe. Jest to opowieść wstrząsająca, ale również uwalniająca i otwierająca dyskusję na temat roli kobiet i ich praw, którą chcemy nieustannie prowadzić.

Zapraszamy w najbliższą sobotę i niedzielę!

Bilety: https://teatrnowy.com.pl/repertoire/murem-za-kobieta-rzecz-o-barbarze-ubryk/

Scenariusz: Weronika Murek

Reżyseria: Julia Mark

W roli Barbary Ubryk: Katarzyna Chlebny

Opracowanie Muzyczne, aranże: Paweł Harańczyk

Projekcje, zdjęcia: Tomasz Schaefer/

Źródło:

Materiał nadesłany