EN

31.08.2021, 10:55 Wersja do druku

Kraków. „Trigger”, „Pokój Nieobecnych” i ćwiczenia z codzienności, czyli Cricoteka otwarta

„Cricoteka otwarta” to projekt skupiony na poszerzaniu pola działań performatywnych, w ramach którego we wrześniu zrealizowane zostaną dwie rezydencje artystyczne.

Pierwszą z nich poprowadzi Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny i artysta wizualny, który w swoich pracach zajmuje się kwestiami komunikacji, języka, tożsamości, a także relacją widz-spektakl. W Cricotece wraz z osobami wyłonionymi w otwartym naborze będzie pracował, stawiając pytania o to, co porusza, uruchamia, a co obraża, czy rani. Zaplanowany na 10 września pokaz dla publiczności nosi tytuł „Trigger”.

Drugą rezydentką jest Joanna Pawlik – artystka sztuk wizualnych, która w twórczości odwołuje się do własnego doświadczenia niepełnosprawności. Jej praca w Cricotece zaowocuje performensem/koncertem, który będzie można zobaczyć 2 października. Działanie zatytułowane „Pokój Nieobecnych” będzie skupione na osobistych doświadczeniach osób z niepełnosprawnościami związanych z wywołanym pandemią zamknięciem w domach.

Pod szyldem „Cricoteka otwarta” powstanie też cykl „Ćwiczeń z codzienności” – performansów dokamerowych prezentowanych w sieci. Krótkie formy wideo zaprezentują Agnieszka Jakimiak, Daniel Kotowski, Marcin Miętus oraz Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek z Teatru 21. Punktem wyjścia będzie szukanie inspiracji do doświadczania codziennej rzeczywistości na nowo, w ślad za myślą Tadeusza Kantora: „najlepszą materią do stworzenia dzieła sztuki są czynności codzienne, banalne, nudne, z którymi nikt nie wiąże żadnych nadziei”.

Cały projekt pomyślany został przez kuratorkę Barbarę Pasterak jako budowanie przestrzeni dla różnych perspektyw, odmiennych sposobów funkcjonowania, w tym także tych, na które trudno znaleźć miejsce w głównym nurcie.

Partnerami przy projekcie są Fundacja Kultury bez Barier, Małopolski Instytut Kultury, Teatr 21 oraz Centrum Sztuki Włączającej Downtown. Patronat medialny: e-teatr.pl, NN6T, teatralny.pl 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Cricoteka otwarta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
https://www.cricoteka.pl/pl/trigger-rez-wojtek-ziemilski/
https://www.cricoteka.pl/pl/pokoj-nieobecnych-rez-joanna-pawlik/

Źródło:

Materiał nadesłany