Narodowy Stary Teatr serdecznie zaprasza na transmisję na żywo premierowego spektaklu „Tonąca dziewczyna” w reżyserii Karola Klugowskiego. Transmisję przedstawienia będzie można obejrzeć 17 lutego o godz. 19.15 na platformie vod.stary.pl.
Link do platformy: http://vod.stary.pl/
Cena dostępu: 20 zł
Zapraszamy również do wysłuchania wykładu Anny R. Burzyńskiej ZBLIŻENIA ONLINE Spotkanie zaaranżowane: Heiner Müller i Tadeusz Różewicz, towarzyszącego premierze spektaklu.
Podczas lutowego spotkania z cyklu ZBLIŻENIA ONLINE spróbujemy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby spotkanie Heinera Müllera i Tadeusza Różewicza – dwóch czołowych dramatopisarzy XX wieku, którzy zrewolucjonizowali myślenie o teatrze i formie dramatycznej, a ich twórczość – dając świadectwo zarówno rozpadowi świata naznaczonego wojną, jak i kondycji człowieka mierzącego się z zastaną rzeczywistością historyczną – nadal silnie oddziałuje i inspiruje artystów.
Nagranie wykładu będzie dostępne nieodpłatnie na kanale vod.stary.pl od. godz. 17.00 15 lutego do godz. 17.00 17 lutego.
W świecie, w którym język coraz bardziej traci łączność ze światem pozajęzykowym – „światem faktów” – a symbol sprowadzany jest często do pustego znaku (czego najlepszym przykładem z dziedziny cyfrowych technologii są „emotikony”), rola sztuki – w tym teatru – ulega znaczącemu przekształceniu. Transformacja polega na porzuceniu opowiadania historii jako głównego celu teatru na rzecz wytworzenia obrazu, który będzie wykraczał poza jego możliwy opis. Wszelki opis stanowi bowiem pojęciową próbę ujęcia danego zjawiska, obraz natomiast zawiera przekaz emocjonalny, a tym samym wartościowanie. Szok, konfrontacja fikcyjnego świata wykreowanego w medium artystycznym ze światem, w którym jesteśmy zanurzeni, umożliwia pobudzenie refleksji o alternatywie względem zastanego porządku.
Obraz „Tonąca dziewczyna” Roy’a Lichtensteina i pierwsza aria z video-opery Fausto Romitellego „An Index of Metals” to ważne inspiracje, które ostatecznie pozostają w spektaklu nierozpoznawalne. Zaproponowany kolaż tekstów T. Różewicza, H Müllera, T. Borowskiego oraz T. S. Eliota ucieleśnia prezentowaną myśl teatralną (zwłaszcza na gruncie nowoczesnej formy aktorskiej) i koresponduje z muzyczną ideą dramaturgii spajającą kompozycję przedstawienia. Sens zestawień oraz sposób ich funkcjonowania w ramach całości powinien wyłaniać się w indywidualnym procesie interpretacji każdego widza.
Karol Klugowski
Obsada:
· Ewa Kaim
·
· Muzycy:
· Radosław Łukaszewicz (kontrabas)
Twórcy:
· Tadeusz Różewicz, Heiner Müller, Tadeusz Borowski, T. S. Eliot – teksty
Karol Klugowski - scenariusz, reżyseria i muzyka
Karol Klugowski, Piotr Klugowski - scenografia i kostiumy
· Jerzy Tabor - animacja
· Katarzyna Gaweł - asystentka reżysera / inspicjentka / suflerka