EN

21.05.2021, 13:38 Wersja do druku

Kraków. Teatr Nowy Proxima rozpoczyna kolejną produkcję.

Tym razem autorem scenariusza jest Weronika Murek, pisarka nominowana m.in do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody Conrada. Tematem z jakim zmierzy się pisarka będzie historia Barbary Ubryk. Tekst sceniczny powstaje na specjalne zamówienie. 

fot. Tomasz Schaefer

Spektakl " Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk" z udziałem Katarzyny Chlebny wyreżyseruje Julia Mark. Premiera odbędzie się na Scenie Berlin Teatru Nowego Proxima 25 i 26 czerwca.

O spektaklu: Sto pięćdziesiąt lat temu policjanci wtargnęli do celi w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych, opodal dzisiejszej ulicy Kopernika. Gołe ściany, zamurowane okno, rozrzucona na podłodze słoma i odchody – a w tej „scenografii” zagłodzona naga kobieta. Barbara Ubryk spędziła w tych warunkach dwadzieścia lat.

Przyjęło się o niej myśleć jak o chorej psychicznie, ale jak było naprawdę? Może choroba pojawiła się na skutek wieloletniej izolacji? Dlaczego – mimo jednoznacznych dowodów obciążających Karmelitanki – umorzono śledztwo w jej sprawie? I wreszcie – czemu archiwa krakowskich Karmelitanek są wciąż zamknięte?

Historia ubezwłasnowolnionej i odizolowanej kobiety wstrząsnęła ówczesną Polską i odbiła się szerokim echem na świecie. Pomimo upływu lat temat okazuje się nadal aktualny. Pytanie o to, co dzieje się w głowie kobiety skazanej na wykluczenie pozostaje otwarte…

Katarzyna Chlebny – znana przede wszystkim z magnetycznej Macabry Dolorosy – po raz kolejny porusza kontrowersyjny, niełatwy temat.

Bilety: www.teatrnowy.com.pl

Źródło:

Materiał nadesłany