EN
8.03.2022, 17:15 Wersja do druku

Kraków. Teatr im. Juliusza Słowackiego nieustannie solidarny z Ukrainą

fot. Bartek Barczyk / mat. teatru

Pomimo kryzysu, w którym Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie znalazł się po premierze „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz zmagań o własne przetrwanie, Zespół Teatru, od pierwszego dnia barbarzyńskiego napadu armii Putina na Ukrainę włączył się w działania pomocowe dla narodu ukraińskiego.

Wszyscy w Teatrze mamy poczucie, że czwartek, 24 lutego zmienił świat. Sprawił, że skupiliśmy się na sprawach najistotniejszych – działamy jako zespół i działamy jako instytucja na wszelkich możliwych polach.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego 27 lutego odbył się koncert – Solidarni z Ukrainą. Podczas koncertu artyści śpiewali i mówili o wojnie, niepewności oraz o nieustającej potrzebie wolności i pokoju. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru oraz ukraińscy i polscy przyjaciele. Podczas koncertu polsko – ukraińska fundacja Zustricz przygotowała kwestę na rzecz Ukrainy. Pozyskane środki zostały przekazane na wsparcie dla przybywających do Krakowa z zajętej wojną Ukrainy uchodźców.

Równocześnie Teatr udostępnił budynek Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3, w którym powstał pierwszy na terenie Krakowa punkt interwencyjny dla uchodźców. Działamy we współpracy z Centrum Wielokulturowym oraz fundacją Salam Lab, organizacjami, które mają doświadczenie i potrafią realnie diagnozować i realizować wsparcie dla osób uciekających przed wojną i prześladowaniami. Osoby przybywające z Ukrainy otrzymują tutaj schronienie, możliwość spania, posiłki, oraz wsparcie informacyjne i organizacyjne. Punkt dostępny jest w trybie 24/7 godziny na dobę, co sprawia, że tysiące osób skorzystały z wsparcia. Zaangażowani w działania punktu są pracownicy Teatru – między innymi organizują wsparcie rzeczowe, dostarczają gorące posiłki, realizują transport ludzi z granicy, środków higienicznych, leków, ubrań do Ukrainy, szukają miejsc stałego pobytu dla przybywających do Krakowa osób.

8 marca, Dzień Kobiet i najbliższe dni w naszym Teatrze poświęcamy młodej ukraińskiej kobiecie. Anastasia Yalanskaya (1996-2022) była mocno zaangażowana w pomoc potrzebującym w swoim regionie. Wspierała szpital wojskowy, pobliskie przedszkole oraz dokarmiała zwierzęta w schronisku. Wraz z dwójką innych wolontariuszy dostarczała karmę dla zwierząt ze schroniska w miejscowości Bucha. Samochód, którym się poruszali został ostrzelany przez rosyjskie wojsko. Wszyscy pasażerowie zginęli - ona oraz dwaj młodzi mężczyźni. Tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna zbiera śmiertelne żniwo wśród ludności cywilnej. Niech heroiczna postawa Ukrainek i Ukraińców będzie dla nas przykładem bohaterstwa i nie odejdzie w niepamięć. W święto kobiet i przez cały najbliższy tydzień, w miejscu, w którym rokrocznie widnieją fotografie duchowego patrona Teatru Stanisława Wyspiańskiego – w rocznicę jego śmierci oraz w Święto Niepodległości - zdjęcie Marszałka Józefa Piłsudskiego - dziś umieszczamy zdjęcie Anastasii. To wyraz naszego szacunku dla wszystkich kobiet na Ukrainie i pamięci o tej wspaniałej, młodej kobiecie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne