EN

8.09.2020, 15:57 Wersja do druku

Kraków. Spektakl ,,Marmieładow” zainauguruje działalność Teatru Słuchowisko

18 września odbędzie się premiera spektaklu ,,Marmieładow”, która zainauguruje działalność Teatru Słuchowisko. Teatr mieści się w piwnicy kamienicy „Pod Śpiewającą Żabą” przy ulicy Retoryka 1 w Krakowie.

 Fundamentem naszego Teatru jest człowiek znajdujący się w sytuacji granicznej. Bywa, że człowiek milczy dniami i nocami, nieraz i całe swoje życie, aż w końcu postanawia przemówić. Mowa jego nie jest jednak zwykłą, codzienną paplaniną. Zaczyna wypowiadać Słowo. Czasem wypowiada je nawet mimo braku audytorium, wadzi się ze światem ze swego podziemia. Słowo to jednak jest ostre, przenikliwe. Nie znosi kłamstwa, pobłażliwości – nie ma względu na osoby. Tak oszlifowane być może doprowadzi człowieka do Prawdy. Gdy stanie już w Prawdzie, może swój wzrok zatrzymają na nim także Dobro i Piękno. A jak powiedział pewien rosyjski geniusz - ,,Piękno zbawi świat”.

Tym co cechuje nasz Teatr jest kameralność. Proponujemy Państwu inny rodzaj doświadczenia teatralnego, opartego nie na widowiskowości, a na intymności. W naszej przestrzeni mieścimy maksymalnie 20 osób więc proponowane spektakle są przeciwieństwem imprezy masowej.

W Teatrze Słuchowisko nie ma tradycyjnego podziału na scenę i widownie. Pomieszczenie jest adaptowane zawsze pod konkretny spektakl.

Serdecznie zapraszamy!

Spektakl ,,Marmieładow” oparty na fragmencie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego – tzw. ,,spowiedzi Marmieładowa” jest pierwszą realizacją Teatru Słuchowisko. Bohaterem spektaklu jest były urzędnik państwowy, pijanica – Siemion Marmieładow. W ohydnej spelunce opowiada ,,dzieje żywota swego” – pełne bólu, cierpienia i poniżenia. Marmieładow staje się rzecznikiem i obrońcą godności każdego biednego człowieka. Końcowy fragment wyznania Marmieładowa jest jednym z najpiękniejszych w całej literaturze światowej.

***

Reżyseria/Scenografia - Wojciech Mierkułow
Kostium/Charakteryzacja - Agata Mierkułow
Przekład - Czesław Jastrzębiec - Kozłowski
Fotografia do plakatu - Laura Makabresku
Obsada:
Marmieładow - Wojciech Mierkułow

Źródło:

Materiał nadesłany