EN

15.12.2023, 07:47 Wersja do druku

Kraków. Spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” najlepszą produkcją w konkursie festiwalu Boska Komedia

Spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zdobył nagrodę Grand Prix na festiwalu Boska Komedia.

fot. Klaudyna Schubert

W czwartek wieczorem w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego ogłoszono laureatów Konkursu Polskiego Inferno, odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. "Za uczynienie z opowieści o znoju i makabrze odchodzenia wspólnotowego doświadczenia budującego wiarę w życie" nagrodę Grand Prix jury przyznało twórcom spektaklu Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

fot. Bartek Barczyk / mat. teatru

Nagrodę specjalną jury przyznało natomiast spektaklowi "1989" koprodukcji Teatru im. J. Słowackiego i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "za sprawienie, iż przełomowy moment w historii Polski stał się prawdziwie bliski dzisiejszej publiczności; za oddanie głosu społeczeństwu poprzez wspólny wysiłek młodego zespołu wykonawców wyrażony rytmem, słowem i melodią".

Wyróżnienie za najlepszą reżyserię odebrała Anna Smolar za spektakl "Melodramat". W uzasadnieniu jury podkreśliło "zakotwiczenie przedstawienia w niszczącym, dotykającym wielu sfer osobowości, wewnętrznym niepokoju bohaterów w groźnym, surrealistycznym świecie".

Nagrodę za najlepszą scenografię przyznano Aleksandrowi Prowalińskiemu i Janowi Baszakowi za spektakl "Niepokój przychodzi o zmierzchu". Jury doceniło "prowokujące do myślenia, unikatowe, operujące prostą acz wyraźną grafiką dekoracje, pozwalające zanurzyć się w atmosferę przedstawienia, umożliwiające widowni dotknięcie mrocznej strony opowieści".

"Za stworzenie niezbędnej, intensywnie obecnej w świecie spektaklu sonosfery, kreującej piękne obrazy, minimalistycznej i przesiąkniętej powagą" nagrodę w kategorii Najlepszy pejzaż dźwiękowy otrzymał Wojciech Blecharz za spektakl "Pewnego Długiego Dnia", natomiast w kategorii Muzyka tworzona na żywo - Wacław Zimpel za spektakl "Genialna Przyjaciółka".

Nagrody za najlepsze role kobiece i męskie zdobyli aktorzy spektaklu "Melodramat" - Anna Ilczuk i Andrzej Kłak. Annę Ilczuk doceniono za "brawurowe oddanie spektrum emocji kobiety stawiającej czoła własnym demonom i opresjom współczesności", natomiast Andrzeja Kłaka za "mistrzowską lekcję aktorstwa pełnego niedopowiedzeń i zawieszeń emocji". Wśród twórców postaci drugoplanowych wyróżniono Urszulę Kuśnierz ("Niepokój przychodzi o zmierzchu") oraz Szymona Mysłakowskiego ("Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję").

Jury obradowało w składzie: Divya Bhatia z Indii, Peter Marks z USA, Carmen Romero Quero z Chile, Barbara Regondi z Włoch i Handan Salta z Turcji.

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbywa się w dniach 8-16 grudnia w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa. O nagrody w konkursie głównym festiwalu Inferno walczyło siedem tytułów - "1989" Katarzyny Szyngiery, "Dobrze ułożony młodzieniec" Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, "Genialna Przyjaciółka" Eweliny Marciniak, "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Mateusza Pakuły, "Melodramat" Anny Smolar, "Niepokój przychodzi o zmierzchu" Małgorzaty Wdowik oraz "Pewnego długiego dnia" Luka Percevala.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba