EN
18.01.2023, 11:03 Wersja do druku

Kraków. „Śmierć Jana Pawła II – realizm umierania”. Spotkanie z Jakubem Skrzywankiem i Pawłem Dobrowolskim

W środę, 25 stycznia, o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej MOCAK-u odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu Śmierć Jana Pawła II – Jakubem Skrzywankiem i Pawłem Dobrowolskim.

fot. Magda Hueckel

Śmierć Jana Pawła II z Teatru Polskiego w Poznaniu, najbardziej dyskutowane przedstawienie ostatniego sezonu, to rekonstrukcja ostatnich godzin życia papieża Wojtyły, zestawiona ze wspomnieniami i refleksjami poznaniaków i poznanianek. Za reżyserię spektaklu Jakub Skrzywanek zdobył główną nagrodę XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Z reżyserem i dramaturgiem Śmierci Jana Pawła II porozmawia Maria Anna Potocka, członkini jury Festiwalu Interpretacje i dyrektor MOCAK-u.

„Według pewnych konwencji, zasad, świętość wymaga makijażu, uniknięcia tego, co jest jak gdyby brudem cierpienia, co jest czymś, co jest bardzo osadzone na ziemi. I tutaj, w tej sztuce, z tego makijażu świętość została odarta” – podkreśla Potocka.

Jakub Skrzywanek (ur. 1992) to reżyser, autor tekstów i twórca instalacji performatywnych. Od 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Za debiutanckich Cynkowych chłopców z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu i M-Teatr w Koszalinie. Kolejne jego spektakle stale goszczą na najważniejszych polskich festiwalach i zajmują czołowe miejsca w rankingach przygotowywanych przez najważniejszych polskich krytyków. Na zaproszenie działającego w Uzbekistanie Teatru Ilkhom zrealizował spektakl Dziewczyny z podziemia poświęcony prawom kobiet w tamtym regionie świata. O swojej drodze artystycznej mówi, że chce tworzyć teatr, który „nie jest obojętny na to, co dzieje się wokół”. W pracy, poza działaniem artystycznym, bardzo istotne są dla niego przedsięwzięcia społeczne oraz pedagogiczne.

Paweł Dobrowolski (ur. 1979) jest dyrektorem Festiwalu Nowe Epifanie oraz zastępcą dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Pracował w stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki Opera Narodowa).

Wydarzenie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bilet wstępu 5 zł.

Źródło:

Materiał nadesłany