EN

2.11.2020, 16:50 Wersja do druku

Kraków. ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy Centrum Muzyki

W poniedziałek ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Jak poinformował urząd miasta - posłużą zebraniu pomysłów lokalnej społeczności, nt. działania przyszłego centrum i zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Potrwają do 29 stycznia.

Konsultacje są prowadzone przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Merytoryczny opis inwestycji i formularz służący do zgłaszania uwag, wniosków i propozycji są dostępne na stronie internetowej Miejskiego Centrum Dialogu i w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Krakowa.

W ramach konsultacji 16 stycznia zaplanowano spotkanie z mieszkańcami Krakowa. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, osoby zainteresowane muszą zgłosić chęć udziału w nim telefonicznie lub drogą mailową (12 61 61 916, e-mail: [email protected]). Jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na organizację otwartego spotkania, zostanie ono zrealizowane online. W styczniu zaplanowano też dyżury telefoniczne ekspertów.

Według wcześniejszych planów Centrum Muzyki w Krakowie miało być realizowane przez miasto wspólnie z Urzędem Marszałkowskim na Grzegórzkach na działce nad Wisłą. W maju tego roku władze Krakowa ogłosiły, że nie mogą finansować inwestycji ze względu na nieprawidłowości przy konkursie na zaprojektowanie tego obiektu.

Równocześnie poinformowano, że miasto wraca do pomysłu sprzed kilku lat - budowy miejskiej sali koncertowej przy ul. Piastowskiej w Cichym Kąciku, która ma być siedzibą miejskich orkiestr i zespołów: Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Cracovii Danzy.

Zgodnie z planami obiekt powinien powstać w 2023 r. Jego ostateczny kształt ma być uzgodniony ze środowiskiem muzycznym Krakowa, a przede wszystkim z przyszłymi użytkownikami.

W sierpniu miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję Centrum Muzyki. Władze chcą, by była to muzyczna wizytówka Krakowa i ikona współczesnej architektury, a jednocześnie obiekt harmonijnie wkomponowany w otoczenie. W kompleksie mają być wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne i akustyczne.

Zgodnie z planami na części blisko 3-hektarowej działki przejętej w kwietniu br. przez miasto od Fundacji Capelli Cracoviensis powstanie nowoczesna i spełniająca współczesne standardy sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także elegancka aula na 300 osób, trzy wielofunkcyjne sale prób, każda o powierzchni ok. 300 m kw., garderoby i przestrzeń dla VIP-ów. Plany zakładają, że co najmniej 600 m kw. zajmie w gmachu międzynarodowe przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna.

W konsultacjach mieszkańcy mają przedstawić, jak wyobrażają sobie funkcje tego obiektu i przestrzeń wokół niego.

Źródło:

PAP