EN

8.04.2022, 14:12 Wersja do druku

Kraków. Retransmisja „Świętoszka” w reż. Ivo van Hove w Kinie pod Baranami

Kino Pod Baranami i Instytut Francuski w Krakowie zapraszają na retransmisję Świętoszka - znakomitego spektaklu zrealizowanego przez legendarny paryski teatr Comédie-Française - w oryginalnej, nieocenzurowanej wersji. Przedstawienie stanowi część obchodów 400. urodzin Moliera.

Uznany belgijski reżyser Ivo van Hove odkrywa oryginalną wersję Świętoszka, ocenzurowaną w 1664 r. przez francuskiego króla Ludwika XIV zaledwie dzień po premierze. Zgromadzeni 21 kwietnia w Kinie Pod Baranami widzowie zobaczą pierwotną wersję spektaklu, który był wystawiany w tej formie tylko jeden raz w historii!

Spektakl Ivo van Hove’a to mroczna, imponująca inscenizacyjnym rozmachem wizja, wydobywająca na światło dzienne wściekłość, namiętność i zakłamanie bohaterów. Belgijski twórca przypomina, że Świętoszek to zarówno wnikliwy społeczny dramat, jak i energetyzująca satyra na religijną hipokryzję.

Retransmisja spektaklu, wystawionego w prestiżowym, cieszącym się długoletnią tradycją i estymą teatrze Komedii Francuskiej (Comédie-Française), stanowi część obchodów 400. rocznicy urodzin mistrza komedii, Moliera.

Partnerem pokazu jest Instytut Francuski.

BILETY:

30 zł (normalny)

25 zł (ulgowy)

ŚWIĘTOSZEK (reż. Ivo Van Hove)

retransmisja spektaklu Comédie-Française

w ramach 400. urodzin Moliera

czwartek, 21 kwietnia 2022, godz. 18.00

Kino Pod Baranami

ŚWIĘTOSZEK | LE TARTUFFE OU L'HYPOCRITE

reż. Ivo van Hove, Francja 2022, 138’

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe'a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję…

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

www.e-kinopodbaranami.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne