EN

6.04.2023, 11:40 Wersja do druku

Kraków. Radni przełożyli rozpatrywanie obywatelskiego projektu uchwały ws. likwidacji spółki Kraków 5020

Krakowscy radni zdecydowali w środę o przesunięciu o trzy tygodnie rozpatrywania obywatelskiego projektu uchwały w sprawie likwidacji miejskiej spółki Kraków 5020. Jak argumentowano, dyskusję nad tym dokumentem będzie można podjąć po przedstawieniu raportu przez komisję powołaną do zbadania finansów spółki.

Gminna spółka Kraków 5020 powstała z początkiem 2022 roku w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego oraz punktami informacji turystycznej, ale kontrowersje wzbudziło przede wszystkim utworzenie i prowadzenie przez nią drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News (obecnie Hello Kraków News).

W ślad za tym miejscy radni powołali doraźną komisję do spraw zbadania wydatków miasta i spółki Kraków 5020 w zakresie jej działalności. Z kolei grupa mieszkańców pod koniec stycznia br. zebrała 1300 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały kierunkowej dla prezydenta Jacka Majchrowskiego dotyczącej podjęcia działań zmierzających do likwidacji spółki Kraków 5020. 

Radny Łukasz Maślona podczas sesji RMK przedstawił wniosek komisji doraźnej o zdjęcie obywatelskiego projektu uchwały ze środowego porządku obrad z jednoczesnym apelem komisji, aby punkt ten znalazł się w porządku obrad 26 kwietnia. Na razie nie ustalono, czy będzie on rozpatrywany w jednym, czy dwóch czytaniach. Za przyjęciem wniosku zagłosowało 35 radnych, 2 się sprzeciwiło, a 2 wstrzymało od  głosu.

Radny Stanisław Moryc tłumaczył, że komisja doraźna postulowała o przesunięcie dyskusji nad dokumentem do czasu przedstawienia przez nią raportu końcowego ze swoich obrad, co ma nastąpić w połowie tego miesiąca.

„Chcielibyśmy, aby wszyscy radni się zapoznali z tym raportem i wyrobili sobie zdanie na temat pracy komisji oraz tego, co dostaliśmy w dokumentach w zakresie działań miasta i spółki (...). Chcielibyśmy, aby także mieszkańcy i prezydent mogli się zapoznać z tym raportem, żeby w spokojnej i merytorycznej dyskusji debatować nad uchwałą” - tłumaczył.

Zapowiedział, że komisja w połowie miesiąca prześle raport końcowy do prezydenta miasta, aby ten w ciągu 7 dni zapoznał się i ustosunkował do dokumentu. Po tym komisja przegłosuje ostateczną wersję raportu wraz z rekomendacjami, którą przekaże wszystkim radnym i opinii publicznej.

Obywatelski projekt uchwały dotyczy ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa dotyczących likwidacji spółki Kraków 5020. Jak uzasadniają jej inicjatorzy, „funkcjonowanie spółki Kraków 5020 pochłania dziesiątki milionów złotych, a wydane pieniądze nie przynoszą mieszkańcom żadnych wymiernych pożytków”

„Szczególny sprzeciw budzą gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję, jej wyposażenie, studio nagrań i obsługę. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest już w stanie finansować wielu swoich zupełnie podstawowych zadań, może tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze” - argumentują i zaznaczają, że spółka Kraków 5020 dubluje kompetencje innych miejskich instytucji działających w obszarze kultury i turystyki.

Pod koniec marca br. prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze spółką Kraków 5020 i sprawdza, czy utworzenie i działalność tego podmiotu nie wyrządziły Gminie Miejskiej Kraków szkody majątkowej w wielkich rozmiarach – na co najmniej 20 mln zł.

Z pisma Prokuratury Okręgowej w Krakowie wynika, że śledztwo prowadzone jest w sprawie nadużycia uprawnień przez osobowy zajmujące się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą gminy Kraków.

Nadużycie uprawnień miałoby polegać na przekazaniu części majątku i kompetencji gminnej instytucji kultury – Krakowskiego Biura Festiwalowego, na rzecz spółki Kraków 5020. W spółce Kraków 5020 – wskazuje prokuratura - mogło również dojść do nadużyć uprawnień w procesie zarządzania Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, Siecią Informacji Miejskiej InfoKraków, Centrum Kultury i Języka Planet Lem oraz Studiem Nagrań i Montażownią, w tym platformą Play Kraków.

Nadużycia te spowodowały – jak czytamy w piśmie prokuratury – wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w łącznej kwocie nie mniejszej niż 20 mln zł na szkodę Gminy Miejskiej Kraków.

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb

Data publikacji oryginału:

05.04.2023

Wątki tematyczne