EN
06.08.2022, 09:04 Wersja do druku

Kraków. "Przybyli ułani" na Małym Rynku. 81. Krakowska Lekcja Śpiewania "Kadrówka 1914''

Inne aktualności

Pomimo upałów artyści Teatru Loch Camelot oraz licznie zgromadzona na Małym Rynku publiczność wspólnie wykonywali pieśni związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa w sierpniu 1914 roku.

Choć podczas lekcji śpiewania na scenę wychodzą zawodowi artyści (tym razem z Teatru Loch Camelot), zawsze główny aktorem wydarzenia, wymyślonego przez dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego, jest krakowska publiczność, która z zapałem podejmuje intonowane tradycyjne pieśni patriotyczne, jak choćby "Przybyli ułani". A jak ktoś niezbyt dokładnie pamięta słowa, do dyspozycji ma bezpłatnie rozdawane śpiewniki - zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Tak też było w tym roku.


Pamiętajcie o bohaterach walki o niepodległość


81. Krakowska Lekcja Śpiewania odbyła się w przeddzień rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa - 6 sierpnia 1914 roku. Przypomniał o tym komendant LVII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Dionizy Krawczyński. - W tym roku do krakowskiej Mogiły Mogił przywozimy ziemię z kolejnych miejsc, gdzie leżeli bohaterowie walk o niepodległość, o których, wydawało się, wszyscy zapomnieli. My pamiętamy i proszę was, abyście też pamiętali – apelował do zebranych.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Przybyli ułani" na Małym Rynku. 81. Krakowska Lekcja Śpiewania "Kadrówka 1914''

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.