EN

6.05.2021, 11:34 Wersja do druku

Kraków. Projekcja spektaklu "Książka telefoniczna" w reż. Michała Buszewicza

Narodowy Stary Teatr serdecznie zaprasza na spektakl „Książka telefoniczna” w reżyserii Michała Buszewicza.

fot. Magda Hueckel

Projekcja spektaklu zostanie udostępniona 7 maja o godz. 17 i będzie dostępna do 9 maja do północy.

Link do platformy: https://www.vod.stary.pl

Cena dostępu: 20 zł

Sięgając do legendarnego wyzwania aktorskiego („ten aktor zagra nawet książkę telefoniczną”) realizatorzy przedstawienia nie stawiają sobie za zadanie wiernej adaptacji tej „literatury o wielu bohaterach i zerowej akcji”. Znana jest z anegdoty historia o Helenie Modrzejewskiej, która zapytana na francuskim przyjęciu, jaką to piękną poezję recytuje, odpowiedziała: „spis abonentów telefonu”. Tym razem jednak ów spis abonentów (z różnych lat, od roku 1938 do dziś) staje się pretekstem do poszukiwania tych wszystkich obszarów kontaktu między ludźmi, gdzie urządzenie umożliwia nawiązanie relacji, która bez niego nie mogłaby mieć miejsca.

Książka telefoniczna jako „analogowy facebook” pozwalający na zachowanie dużo większej anonimowości stwarza dużo szersze możliwości do zrealizowania swoich skrywanych potrzeb, przed którymi powstrzymują lęk czy nieśmiałość.

Michał Buszewicz wraz z piątką aktorów stworzył uroczą teatralną błyskotkę. Dowcipna wariacja na temat ułomności wszelkiej komunikacji bawi widza inteligentnie i bez pretensji. Gdzieś na łączach, wśród splątanych kabli i rozdzwonionych aparatów, próbują odnaleźć się bohaterowie; każdy opowiada nam jakąś historię. Całość za sprawą świetnego aktorstwa ogląda się z przyjemnością, ale w pamięć zapadają przede wszystkim dwa monologi. Intymna rozmowa Pauliny Puślednik z telefonicznym tatą udającym prawdziwą matkę oraz różne odcienie ciszy zapowiadane w języku migowym i po mistrzowsku odegrane przez Monikę Frajczyk. Michał Centkowski, „Newsweek”

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne