EN
27.04.2022, 13:20 Wersja do druku

Kraków. Premiera sztuki o prezydencie Zełenskim w maju

fot. mat. teatru Proxima

Teatr Nowy Proxima przygotowuje spektakl o Prezycencie Ukrainy Wołodymirze Zełenskim. Znamy obsadę. Premiera 28 maja.
Autorem scenariusza "NaXuj, czyli miejsce dyslokacji rosyjskiego okrętu wojennego" jest Ziemowit Szczerek. Spektakl reżyseruje Piotr Sieklucki. W rolę Prezydenta Ukrainy wcieli się Michał Felek Felczak, w pozostałej obsadzie: Sławomir Sulej jako Putin, Katarzyna Krzanowska jako Upiór Kijowa, Karol Śmiałek jako Upiór Rasputina, Jacek Stefanik jako Bohun, a polskim wzruszonym działaczem kultury Hołodzimierzem Władyszłapem Praszto będzie reżyser.

W spektaklu zatańczą ukraińscy tancerze w choreografii Karola Miękiny z muzyką Pawła Harańczyka. Scenografem i kostiumografem jest Łukasz Błażejewski.

mat. teatru

Spektakl jest pierwszą artystyczną próbą określenia sylwetki i postawy Wołodymira Zełenskiego. Dawniej komik, aktor, a teraz bohater w oczach całego świata. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. Stał się Superbohaterem, choć scenariusz Szczerka nie pozostaje krytycznym wobec swojego bohatera. 

Premiera 28 maja na scenie Teatru Nowego Proxima w Krakowie. 

Źródło:

Materiał nadesłany