EN

9.02.2024, 14:30 Wersja do druku

Kraków. Premiera spektaklu dyplomowego „Amatorki” wg Jelinek w reżyserii Pawła Miśkiewicza

W piątek 16 lutego w Teatrze AST odbędzie się premiera prasowa przedstawienia dyplomowego studentek i studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych pt. „Amatorki” wg powieści Elfriede Jelinek w inscenizacji Pawła Miśkiewicza.

fot. Klaudyna Schubert

„W uczuciu miłości nie ma nic nadnaturalnego, przeciwnie, przejawia się ono w postaci całego szeregu zjawisk zupełnie naturalnych, jakkolwiek zakochani nie chcą się z tem zgodzić. Mózg człowieka zawiera w sobie główny płciowy (seksualny) centr, od którego zależą centry drugorzędne, znajdujące się w mleczu pacierzowym, ale i centr główny, który swoim porządkiem ulega wpływowi pobudek, działających na mlecz pacierzowy. U natur wrażliwych i u ludzi z próżnym, niczem nie zajętym umysłem, centr płciowy wywiera gnębiący, niekiedy nawet tyranizujący wpływ na całe ich istnienie. Wpływa on na ich rozsądek i wyobraźnię, pobudza w nich koncepcje, należące do sfery erotycznej i skierowywa całą ich czynność mózgową do jednego celu; on ją seksualnie paraliżuje. Będąc pobudzaną przez centr płciowy, cała czynność mózgowa osobnika skupia się na istocie kochanej, którą się widzi i uważa nie za taką, jaka jest w istocie, ale taką, jaka być powinna. Przedmiotem naszej miłości jest więc nic innego jak… manekin, ubrany i udrapowany podług naszego gustu” – cytat za: „Miłość”, tł. W.L., wyd. Warszawa 1903; fragment dzieła „Paradoxe” Maxa Simona Nordau (1849–1923) – węgierskiego filozofa i lekarza żydowskiego pochodzenia; wyd. Paryż 1885.

Na ile podejmowane przez nas życiowe wybory mogą mieć autonomiczny charakter, a na ile są tylko odbiciem reguł i klisz zaserwowanych przez zastaną rzeczywistość? Czy w ogóle możliwa jest wolność w bezkompromisowym podejmowaniu walki o realizację osobistych marzeń? Czy można „zawiesić” dążenie do realizacji samego siebie na życiowym partnerze, który w tej relacji z elementu dopełniającego może stać się ubezwłasnowolnionym zakładnikiem tych pragnień?

Gęsta, łamiąca schematy proza austriackiej pisarki zaliczanej do grona najważniejszych współczesnych autorów obszaru języka niemieckiego, uhonorowanej nagrodą Nobla za demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych i ich ujarzmiającej mocy – stała się materiałem do stworzenia opowieści o młodych ludziach wchodzących w dorosłe życie, o lękach i nadziejach związanych z tym momentem.

„Amatorki” wg powieści Elfriede Jelinek

w przekładzie Anny Majkiewicz, Joanny Ziemskiej

Kreacja zbiorowa pod opieką pedagogiczną Pawła Miśkiewicza

Inscenizacja: Paweł Miśkiewicz

Asystentki: Aurora Lipartowska (IV r. WA), Nina Potapowicz (IV r. WA) oraz Klaudia Gębska (III r. WRD)

Kostiumy: Hanka Podraza

Muzyka: Rafał Mazur i Jakub Nowak (perkusja)

oraz HEINZTRIO: Miłosz Markiewicz (klarnet), Michał Jan Meller (trąbka), Jan Cięciara (gitara)

Choreografia: Anna Obszańska

Przygotowanie wokalne: Justyna Motylska

Zdjęcia: Klaudyna Schubert

Animacje: Kuba Kotynia

Obsada:

BRIGITTE – Michalina Jakubiak, Nina Potapowicz, Zuzanna Woźniak

HEINZ – Jan Cięciara, Miłosz Markiewicz, Michał Jan Meller

PAULA – Aurora Lipartowska, Olga Wojtkowiak

ERICH – Jakub Cięciwa, Paweł Kruszelnicki

SUZI – Dusiek Olszański

Teatr AST Scena im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22

Premiera prasowa: 16 lutego 2024, godz. 18:30

Informacja: Dział Teatru AST i promocji

tel. 12 362 71 30, [email protected]

Repertuar AST: https://krakow.ast.krakow.pl/teatr-ast/repertuar/.

Źródło:

Materiał nadesłany