EN

20.05.2021, 10:42 Wersja do druku

Kraków. Premiera online i weekend otwarcia w Łaźni Nowej

Premiera online „Oddechu” na podstawie prozy Bernharda w Łaźni Nowej i powrót „Koncertu życzeń” z Danutą Stenką na scenę na żywo

fot. Monika Stolarska

W niedzielę, 23 maja o godz. 19:00 odbędzie się premiera online spektaklu „Oddech” w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Pokaz work-in-progress odbył się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nowe Epifanie i został entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność. Teraz premierowe nagranie spektaklu będzie można zobaczyć na platformie Play Kraków.

Spektakl oparty jest na jednym z pięciu tekstów składających się na „Autobiografie” Thomasa Bernharda. Zbiór ten jest kluczem do zrozumienia twórczości austriackiego pisarza, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić najnowszą historię polskiego teatru. Twórcy spektaklu nie pozostają jednak wierni faktom biograficznym i chronologii zdarzeń – snują własną, eksperymentalną opowieść o ludzkiej naturze, woli życia i sensie cierpienia. Rekomendacji do adaptacji tekstu udzielił młodym artystom reżyser Krystian Lupa.

Thomas Bernhard miał osiemnaście lat, kiedy jego dziadek, jedyna osoba, którą naprawdę kochał, zapadł na chorobę płuc i trafił do szpitala. Wkrótce i młody Bernhard zachorował. Zdawała się go jednak wypełniać silna, niezłomna nadzieja na zdrowie, na zostanie śpiewakiem, na życie. Dzięki językowi prozy Bernharda, a także wiwisekcji, jaką na sobie przeprowadza z bezwzględną szczerością, choroba i szpital tworzą symbol, który wykracza daleko poza swój realistyczny kontur.

Sięgnąłem po ten tekst w pierwszym lockdownie. Nie było to związane z pandemią i obawą o zdrowie, przynajmniej nie na poziomie świadomym. W spektaklu chcieliśmy oderwać się od realistycznej warstwy choroby. Bernhard pisze o szpitalu jako o strefie świadomej myśli, w której każdy artysta powinien się czasem znaleźć. Pracą artysty jest zajmowanie się egzystencjalnymi dylematami, lękami, fantazjami, marzeniami. W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy postawieni na takiej krawędzi – czy tego chcemy, czy nie – opowiada reżyser spektaklu, Franciszek Szumiński.

fot. Klaudyna Schubert

Łaźnia otwiera się dla widzów

Od najbliższego piątku – 21 maja – teatry ponownie będą mogły otworzyć swoje drzwi dla publiczności.

Perspektywa spotkania z widzami na żywo jest tak ważna, że pomimo nagłego i zaskakującego przyspieszenia otwarcia teatrów udało nam się w trybie pilnym i dzięki mobilizacji całego zespołu Łaźni Nowej, zorganizować przyjazd Danuty Stenki do Krakowa. Równolegle do zaplanowanych działań w sieci, pokażemy też na żywo uwielbiany przez publiczność monodram „Koncert życzeń” w reżyserii Yany Ross – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Łaźni Nowej.

Przejmujący monodram w wykonaniu Danuty Stenki będzie można zobaczyć na żywo 21 i 22 maja o 19:00 na scenie Łaźni Nowej. „Koncert życzeń” to niemy dramat samotności, a obecna w nim nuda życia wciąga i hipnotyzuje. W zamkniętej przestrzeni mieszkania najprostsze gesty zyskują emocjonalny ciężar, większy niż niejeden popisowy monolog.

Więcej informacji: www.laznianowa.pl

------

PREMIERA: „Oddech”

Spektakl na podstawie książki „Oddech. Decyzja” Thomasa Bernharda w przekładzie Sławy Lisieckiej.

Prawa autorskie autora i tłumacza utworu „Oddech. Decyzja” (tytuł oryginalny: „Der Atem. Eine Entscheidung”) reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” | Elżbieta Manthey

Reżyseria: Franciszek Szumiński

Adaptacja: Franciszek Szumiński, Jan Romanowski

Scenografia: Franciszek Szumiński

Asystentka scenografa: Julia Basista

Inspicjentka: Monika Weis

Obsada: Jan Romanowski, Jędrzej Bigosiński, Małgorzata Walenda, Marcin Urbanke, Dominika Bednarczyk, Marcin Kalisz

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Festiwal Nowe Epifanie

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne