EN

3.10.2020, 14:23 Wersja do druku

Kraków. Prace Marka Chlandy na wystawie w Cricotece od 9 października

Krakowska Cricoteka przygotowuje wystawę prac Marka Chlandy. Na ekspozycji "Cargo", czynnej od 9 października, znajdzie się 270 rysunków, po kilka rzeźb i pięć filmów. Prezentacja jest częścią programu jubileuszowego 40-lecia Cricoteki.

fot. mat. organizatora

Wystawę "Cargo" przygotowuje kilkuosobowy zespół. W informacji przesłanej PAP Cricoteka poinformowała, że "Cargo" jest przedsięwzięciem na styku wystawy, instalacji, performansu i procesu badawczego.

Tytuł "Cargo", czyli ładunek lub usługa transportowa, nawiązuje do różnorodnych doświadczeń, które kształtują ludzkie życie. Dla Marka Chlandy kluczowy był rok 1975, w którym na żywo obejrzał spektakle "Apocalypsis cum figuris" Jerzego Grotowskiego oraz "Umarłą klasę" Tadeusza Kantora. Te doświadczenia uznał za formacyjne dla swojej późniejszej twórczości, rozumienia i doświadczania sztuki. Miał wówczas 20 lat. Był studentem II roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W Cricotece zwiedzający zobaczą 270 rysunków Chlandy - rysunki "zasiądą" na 70 krzesłach, oraz po kilka rzeźb i filmy. Zgodnie z zapowiedziami sala wystawowa podlegać będzie nieustannym zmianom. Marek Chlanda i członkowie zespołu obecni będą w przestrzeniach Cricoteki w trakcie trwania przedsięwzięcia. Do udziału w projekcie będą zapraszani goście z różnych środowisk, a różnorodność perspektyw stanie się materiałem wyjściowym do publikacji towarzyszącej wydarzeniu.

Każdego tygodnia wystawę można oglądać od czwartku do niedzieli.

Ekspozycja jest częścią programu jubileuszowego na 40-lecie Cricoteki.

Źródło:

PAP