EN

7.09.2020, 16:20 Wersja do druku

Kraków. Powstała miejska platforma do prezentacji wydarzeń kulturalnych "Play Kraków"

mat. organizatora

Pod nazwą "Play Kraków" powstała miejska platforma VOD, na której prezentowane będą spektakle teatralne, widowiska, koncerty i spotkania przygotowane przez krakowskie instytucje kultury. Dostęp do niej będzie możliwy od piątku 11 września.

Władze Krakowa zapowiadały budowę platformy w ramach programu "Kultura odporna" wiosną tego roku, gdy instytucje kultury z powodu pandemii koronawirusa zostały zamknięte dla publiczności.

"Pandemia, której ostatnio doświadczamy zmieniła bardzo wiele rzeczy" - mówił w poniedziałek podczas prezentacji platformy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Ta nowa platforma z jednej strony daje możliwość, aby krakowianie mogli uczestniczyć w kulturze, z drugiej strony daje artystom szansę grania, występowania, w miarę normalnej pracy. Dzięki niej będziemy też tworzyć swego rodzaju archiwum najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, które będą dostępne dla mieszkańców całej Polski" - powiedział prezydent.

Jak podkreślił pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski będzie to nowe, ważne narzędzie do popularyzacji dokonań miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Widzowie zobaczą spektakle teatralne, widowiska, koncerty, spotkania z artystami, lekcje muzealne, kuratorskie oprowadzania po wystawach. "Chcemy, aby platforma Play Kraków była symboliczną bramą do kultury Krakowa dla osób z dalszych miejsc w Polsce, którzy nie mogą tu przyjechać" - mówił Piaskowski. Dodał, że dla instytucji kulturalnych to szansa na poszerzanie publiczności.

Operatorem platformy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jej przygotowanie trwało kilka miesięcy. "Już w tym momencie mamy na platformie wiele wydarzeń, które zostały zarejestrowane przed pandemią" - mówiła dyrektor KBF Izabela Helbin. Zaapelowała do organizatorów przedsięwzięć kulturalnych o współpracę.

Założenie konta na "Play Kraków" będzie darmowe. Za dostęp do części materiałów trzeba będzie wnieść niewielką opłatę.

Działanie platformy zainauguruje Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego 13. Off Camera, który w tym roku odbywa się online. Na "Play Kraków" będzie można oglądać filmy z nowego festiwalowego pasma, zatytułowanego "Co może przynieść nowy dzień".

"Play Kraków" będzie dostępna przez przeglądarki www oraz na dedykowanych aplikacjach w sklepach Google Play i AppStore.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne