EN

14.09.2021, 14:15 Wersja do druku

Kraków. Pokaz czytań performatywnych w Starym Teatrze

Dyrekcja i Zespół Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej zapraszają na pokaz czytań performatywnych wieńczący konkurs „Młod(sz)a Polska” adresowany do młodych autorów i autorek urodzonych po 1989 roku połączony z warsztatami pisania dla teatru.

fot. proj. Bolesław Chromry

Spośród 10 prac finalistów i finalistek konkursu zaprezentujemy 3 sztuki:

24 września, godz. 17.00 / Strefa BE – “Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora” w reż. autorki tekstu, Darii Kubisiak

25 września godz. 17.00 / Strefa BE – “Pustostan” Karoliny Zdunek w reż. Ewy Mikuły

25 września godz. 19.30 / Strefa BE – “drzwi otwierają się” Ewy Galicy w reż. Darii Kopiec

***

Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora
Niemęski... to dramat utopijny choć interwencyjny. Autorka stawia w niewygodnej sytuacji płeć męską jako preferowaną obsadę do scenicznej realizacji tego tekstu. Postaci sztuki inspirują się filmowymi konwencjami i czerpią „męskie” wzorce zachowań z tekstów kultury, jednak w onirycznych scenach otrzymują miękkie kompetencje, zazwyczaj przypisywane kobietom. Ewidentna męskość jest tu poddana próbie, ale też mamy możliwość zastanowić się, czy ten przymiotnik nie jest już przypadkiem anachronizmem. Czyż mężczyzna nie może sobie pozwolić na „niemęskie” zachowanie? Być może sztuka Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora pomoże nam oswoić się z lękami, strachami i obawami wywołanymi groźbą upadku patriarchatu.

Pustostan
Jest rok 2020. Właśnie ogłoszono ogólnokrajowy lockdown. Czwórka maturzystów, kilka miesięcy przed rzekomo najważniejszym egzaminem w życiu, zostaje zamknięta w domu. Tylko oni, świat wirtualny i cztery zaskakująco ciasne ściany. Z sieci wylewa się nieskończenie długi potok informacji, z ich osamotnionych głów – niekończący się potok myśli. Czy naprawdę życie to tylko seria niekończących się pytań i prób odpowiedzenia na nie z użyciem „materiału”, którego kazano nam się nauczyć?

"drzwi otwierają się" to dramat o tym, jak trudno być sobą, kiedy wszystko dokoła jest udawane. Z tekstu można również wyłuskać sporo ciekawostek o warszawskim metrze.

Obsady i realizatorzy czytań na stronie Narodowego Starego Teatru

Źródło:

Materiał nadesłany