EN

23.05.2024, 14:06 Wersja do druku

Kraków. Pogrzeb Jana A .P. Kaczmarka - w sobotę

Mszą św. żałobną o godz. 12 w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie rozpoczną się w sobotę uroczystości pogrzebowe Jana A.P. Kaczmarka - kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórcy festiwalu Transatlantyk.

Mszy przewodniczyć będzie proboszcz parafii, ks. prof. Jan Machniak. Następnie o godzinie 14 nastąpi odprowadzenie zmarłego od bramy cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty. "Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski przychylił się do wniosku środowisk twórczych i filmowych Krakowa. Prochy Kompozytora spoczną w Alei Zasłużonych" - napisano w informacji przesłanej PAP przez dyrektora Narodowego Centrum Kultury Roberta Piaskowskiego.

Uroczystość będzie miała charakter oficjalny, wezmą w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki władz państwowych. Ze względu na bliski termin pogrzebu nie przewiduje się osobnego rozsyłania zaproszeń. Uroczystości są także otwarte dla przyjaciół i bliskich kompozytora, ale także dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa, przedstawicieli i przedstawicielek świata kultury.

Z wnioskiem o pochowanie Jana A.P. Kaczmarka w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim wystąpili dyrektorzy krakowskich festiwali filmowych: Festiwalu Muzyki Filmowej, Mastercard OFF Camera oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Pochodził z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, wykonywał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jako dziecko Kaczmarek uczył się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum w Koninie, dla którego skomponował hymn szkolny, tworzył też muzykę do szkolnych przedstawień teatralnych. Marząc o karierze dyplomaty, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Karierę muzyczną rozpoczął od skomponowania piosenki kabaretowej dla licealnego teatrzyku "Ósemki" w Koninie.

"W młodości marzył o karierze dyplomatycznej i jako pierwszy kierunek studiów wybrał prawo. Kończył je ze świadomością pomyłki, wiedząc już, że dyplomacja w PRL-u nie miała wiele wspólnego z romantycznymi wzorami z młodzieńczych lektur" - pisał portal culture.pl. Podobno zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach 70., był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 roku płytę długogrającą "Music for the End" dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records.

W 1989 roku Kaczmarek wyjechał do Los Angeles.

W 2004 r. powołał Instytut Rozbitek - miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Kompozytor sam nadzorował budowę Instytutu. Placówka położona jest we wsi Rozbitek, 60 km na zachód od Poznania (woj. wielkopolskie).

W 2005 r. dostał nagrodę Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera. Jest też autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Aż po grób" Aarona Schneidera oraz "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona.

Kaczmarek był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 roku.

W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) oraz "Van Gogha" Daniela Fridella.

Kompozytor zmarł we wtorek w wieku 71 lat.

Tytuł oryginalny

Kraków. Pogrzeb Jana A .P. Kaczmarka - w sobotę

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Kruszyńska

Data publikacji oryginału:

23.05.2024