W 2024 r. Nowohuckie Centrum Kultury odwiedziło ponad 700 tysięcy osób. Zorganizowano prawie 800 wydarzeń kulturalnych – za nami szereg koncertów, spektakli, wystaw, spotkań i jubileuszowych wydarzeń.
Przypominamy najważniejsze z nich:
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI (10-25.02) - jest ewenementem w skali krajowej. Odbywa się zawsze w trakcie ferii zimowych – w jego ramach prezentujemy starannie dobrane, najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci. Tę edycję zadedykowaliśmy klasyce literatury. Festiwal otworzył spektakl o Koziołku Matołku z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Scenę NCK odwiedzili również: Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Miś Uszatek i Pan Twardowski. Wraz z Alicją trafiliśmy do Krainy Czarów, a z Dorotką i jej przyjaciółmi przemierzyliśmy Krainę Oz.
NAVIGATOR FESTIVAL (12-13.04) - jeden z najważniejszych festiwali podróżniczych w Polsce. Były filmy, pokazy, spotkania, warsztaty, wystawy. Piątkowy wieczór wypełniły projekcje filmowe - m.in. opowieść o wybitnej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. W drugi festiwalowy dzień, razem z Denisem Urubko, dotarliśmy w świat himalajskich ośmiotysięczników, Piotr Horzela przeprowadził nas przez Antarktykę, a Robert Makłowicz opowiedział jak smakuje Azja Południowo-Wschodnia. Miały miejsce również górskie warsztaty, cztery tematyczne wystawy i Mały Navigator – cykl spotkań przygotowujących małych globtroterów do wielkich podróży.
SKALDOWIE i PRZYJACIELE (20.05) - koncert pamięci Jacka Zielińskiego, wybitnego kompozytora, niezwykłego trębacza i skrzypka, ikony polskiej sceny muzycznej, a prywatnie młodszego brata Andrzeja Zielińskiego. Podczas wieczornego koncertu o charakterze plenerowym, który poprowadził Piotr Metz, mieszkańcy Krakowa mieli szansę muzycznie wspominać i pożegnać Artystę. Oprócz zespołu Skaldowie, w wydarzeniu wzięli udział artyści z nim zaprzyjaźnieni m.in.: Anna Rusowicz, Hanka Wójciak, Justyna Panfilewicz, Hania Rybka, Grzegorz Grunwald, Stanisław Węglorz.
KRAKOWSKI FESTIWAL TAŃCA (3-9.08) Od pierwszej edycji w 2021 r. odbywa się w okresie wakacyjnym. Festiwal to spektakle, performance, warsztaty ruchowe dla grup na różnym poziomie zaawansowania, warsztaty krytyki oraz wydarzenia towarzyszące - wykłady online, wystawy fotograficzne czy rozmowy z artystami. W KFT scaliliśmy wcześniejsze marki: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze. Czwarta edycja festiwalu tańca współczesnego była wyjątkowa, odbyła się bowiem w dziesiątą rocznicę działalności Krakowskiego Centrum Choreograficznego, które jest zarówno organizatorem tego festiwalu, jak i innych wydarzeń związanych z choreografią. Celebrując urodziny i krążąc wokół festiwalowego hasła „Widok z bliska”, zorganizowaliśmy festiwal - święto bliskości, podczas którego postawiliśmy na wrażliwe i wspólnotowe doświadczenie tańca i obrazów.
WORLD PRESS PHOTO I SIŁA FOTOGRAFII (4-27.10)
Siła fotografii to cykliczne wydarzenie, w trakcie którego we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych NCK prezentowana jest fotografia.
Już po raz siódmy w NCK, w ramach wystawy World Press Photo, można było oglądać najlepsze światowe fotografie prasowe. Wyniszczające konflikty, kryzys klimatyczny, emigranci i wszystkie zakątki świata. Na sześćdziesiątą siódmą edycję konkursu nadesłano 61062 prac wykonanych przez 3851 fotografów ze 130 krajów. Z każdego z sześciu regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowo-Wschodnia, Oceania oraz Europa) wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”), wybrano także „zwycięzców globalnych”. W ramach Siły fotografii mogliśmy również podziwiać zdjęcia m.in.: Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Rolke, Anity Andrzejewskiej, Wojtka Moskwy, Roberta Kosieradzkiego, Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala.
PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI (12.11-15.12)
Jedenasta edycja „Przestrzeni dla sztuki” po raz pierwszy w historii cyklu poświęcona była sztuce scenografii i jej wybitnej twórczyni – Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie. Doceniając ogromny dorobek artystki, w ramach wystawy „Konstelacje”, pragnęliśmy w trzech ekspozycjach poświęconych jej twórczości, przywołać choćby namiastkę teatru jaki współtworzyła i scenografii, które przed laty wywoływały ogromne emocje i budziły zachwyt.
Pomysłodawcą prezentacji wybitnych artystów i zarazem pedagogów z kręgu ASP im. Jana Matejki w Krakowie jest prof. dr hab. Jerzy Hausner, inicjator Open Eyes Art Festival. Głównym organizatorem pozostaje NCK, a partnerami od początku są ASP oraz Agencja Artystyczna GAP. Ekspozycje, mające charakter przeglądowy, odbywają się równolegle w przestrzeniach galeryjnych ASP, UEK i NCK. Wystawom każdorazowo towarzyszy obszerny katalog. Od kilku lat wydarzenie wpisane jest w program OEAF.
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO I GALERIA AUTORSKA JERZEGO DUDY-GRACZA
W NCK działają stałe wystawy dwóch niezwykłych postaci - Zdzisława Beksińskiego Jerzego Dudy-Gracza. Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jego dzieła, rodzące wiele emocji i kontrowersji, nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. W Galerii prezentujemy 50 obrazów pochodzących z unikatowej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Jerzego Dudę-Gracza raz rozchwytywano i uwielbiano, raz wyszydzano i krytykowano. Dziś nie ma wątpliwości, że jego twórczość jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięćdziesięciu lat. Prezentowane w Galerii obrazy pochodzą z kolekcji córki artysty, Agaty Dudy-Gracz.
W 2024 roku odwiedziło je 13 tysięcy zwiedzających. Dużą popularnością cieszą się również kuratorskie oprowadzania z udziałem Agaty Dudy-Gracz oraz Joanny Gościej-Lewińskiej.
SCENA NCK
W ubiegłym roku na scenie NCK wystąpili m.in.:
Kasia Kowalska, Natalia Przybysz, Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz, Renata Przemyk i Dagadana, Jucho, Grzegorz Turnau, Kuba Badach, Anna Rusowicz, Dawid Tyszkowski, Julia Pietrucha, Wojtek Szumański, Marcin Kydryński, Eleni, Aga Zaryan, Andrzej Sikorowski, The Animals, Raz Dwa Trzy, Spięty, Luxtorpeda, Skaldowie, Stare Dobre Małżeństwo, Accantus, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK, Magdalena Zawadzka, Krystyna Janda, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Tomasz Karolak, Rafał Królikowski, Robert Rozmus, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bałtroczyk, Olka Szczęśniak, Abelard Giza, Daniel Midas, Kabaret Hrabi, Grupa MoCarta, Mumio, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów.
LODOWISKO
Mobilne lodowisko o powierzchni 800 m2 jest zlokalizowane na skwerze przed budynkiem NCK, tuż obok Placu Centralnego. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin oraz przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego dla okolicznych szkół podstawowych i liceów. Lodowisko powstało dzięki finansowemu zaangażowaniu budżetu miasta Krakowa i wsparciu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W sezonie 2023/2024 z lodowiska skorzystało ponad 30 tysięcy osób.
REMONTY
Wyremontowano ponad 400 m2 powierzchni budynku. Nowy wygląd otrzymało m.in. studio teatralne 209, gdzie wykonano demontaż dotychczasowych, zużytych elementów wyposażenia (podłoga, okładziny ścienne, stolarka drzwiowa, prowizoryczne podesty) i montaż nowych, dostosowanych do charakteru sali i sposobów jej użytkowania. W pomieszczeniu, dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainstalowane zostały mobilne trybuny dla widowni, których szybkie składanie i rozkładanie w znaczącym stopniu podnosi funkcjonalność sali i umożliwia jej dowolną aranżację.
STATYSTYKI
W 2024 roku NCK:
- odwiedziło ponad 700 tysięcy osób
- odbyło się prawie 800 wydarzeń kulturalnych
- zorganizowano 26 wystaw malarstwa, rysunku i fotografii
- w 195 różnego rodzaju kołach, klubach i zajęciach wzięło udział ponad 130 tysięcy osób
- w cyklicznych i okazjonalnych wydarzeniach o charakterze edukacyjnym wzięło udział ponad 10 tysięcy osób
- wyremontowano 409 m2 powierzchni budynku
- zamontowano 148 nowych siedzeń widowni w studiu teatralnym 209 i studiu KCC
- zużyto 4850 metrów nowych kabli elektrycznych i teletechnicznych.