EN
28.01.2023, 09:29 Wersja do druku

Kraków. Pierwsza rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. „Dziady” wędrują do Iwano-Frankiwska, w Teatrze im. Słowackiego koncert charytatywny

Inne aktualności

Teatr im. Słowackiego w Krakowie: „Dochód z drugiego już koncertu Solidarni z Ukrainą wspomoże teatr w Iwano-Frankiwsku”. To właśnie tam Maja Kleczewska wkrótce wyreżyseruje „Dziady” z ukraińskimi aktorami. Pisze Michał Olszewski w „Gazecie Wyborczej - Kraków”.

Prawdopodobnie jeszcze w lutym w Akademickim Obwodowym Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Iwana Franki rozpoczną się próby do „Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Przedstawienie oparte będzie na krakowskiej inscenizacji, która, przypomnijmy, wywołała oburzenie polityków prawicy i doprowadziła do rozpoczęcia procedury odwołania ze stanowiska dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Jak dowiedziała się „Wyborcza", osią spektaklu ma być wątek senatora Nowosilcowa i sceny pałacowe. Premiera planowana jest na kwiecień.

Symboliczne wydarzenie: "Dziady" z ukraińskimi aktorami

– To ważne, symboliczne wydarzenie. Trwa wojna, ale tłumy, które ciągle przychodzą do teatru w Iwano- Frankowsku, pokazują, jak ważna w czasie wojny jest kultura. Zresztą, Rosja wypowiedziała również wojnę kulturze ukraińskiej – komentuje Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego. – Maja Kleczewska zdecydowała się pracować pro bono. Mimo że miasto na szczęście nie znalazło się pod ostrzałem, warunki są trudne: nie tylko brakuje prądu, ale zdarza się, że aktorzy w czasie prób muszą uciekać do schronów.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Pierwsza rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Dziady" wędrują z Krakowa do Iwano-Frankiwska, w Teatrze im. Słowackiego koncert charytatywny

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Michał Olszewski

Data publikacji oryginału:

27.01.2023

Wątki tematyczne