- 10 stycznia o godz. 19 w Teatrze KTO // perspektywa: granica - debata o kryzysie humanitarnym (projekt Alka Janickiego)
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Od wiosny 2021 roku na granicy Polsko Białoruskiej trwa kryzys humanitarny zwany wojną hybrydową wymierzoną w Polskę̨ i Unię Europejską. „Użycie” migrantów, szerzenie dezinformacji i propaganda mająca na celu destabilizację sytuacji w tej części Europy, to działanie na taką skalę, bez precedensu. Moderowanie kryzysu humanitarnego przez reżim Łukaszenki jest aktem cynicznej gry wymierzonej w fundament ideowy wspólnej Europy wyrażonej w Karcie Praw Podstawowych.
Organizatorzy pragną̨ zastanowić się czy reakcja państwa polskiego, w tym „strategia informacyjna” spełniają swoją rolę. Czy jest adekwatna do zagrożenia? Czy przynosi zamierzony efekt? To także pytanie o stanowisko Unii Europejskiej i kreowanie strategii na najbliższe lata w skali globalnej: Jak ma być kreowana polityka migracyjna Polski i Europy w obliczu nieuniknionych kolejnych grup uchodźców.
Dramatyczne wydarzenia dnia codziennego na wschodniej granicy Polski, nie tracąc z pola widzenia innych zapalnych miejsc na mapie świata, stanowią tło do pytania natury moralnej, pytania o przyszłość wspólnoty opartej na wartościach.
Pragniemy na ten temat porozmawiać, słuchając rożnych stanowisk, w tym wsłuchując się w doświadczenia migrantów.
Organizacja:
Salam Lab || https://salamlab.pl/pl/
Międzynarodowe Forum Kultura Futura || https://aptekagallery.com/
Teatr KTO || https://teatrkto.pl/
DEBATA
Performance: Aleksander Janicki / Shoichi Yabuta - BlackOut
Zasadnicze wątki debaty:
· Sytuacja na Granicy polsko-białoruskiej - kontekst Białorusi, Rosji oraz skąd pochodzą migranci i jaka jest ich motywacja.
· Polityka Polski i Unii Europejskiej wobec migracji.
· Sztuka w kontekście dramatu.
· Granica w perspektywie globalnej
· Prezentacja prac artystów związanych z tematem granicy oraz migracji i Inicjatywy Rodzin na Granicy.
ZAPROSZENI ROZMÓWCY
Prof. Bogdan de Barbaro
Polski lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ziyad Raoof
Od ponad trzydziestu lat zabiega o niepodległość dla swojego kraju. Pełnomocnik rządu Kurdystanu w Polsce.
Safia Rabati
Afganka, Krakowianka od 35 lat. Absolwentka Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UJ. Pracowała jako tłumaczka dla rożnych instytucji oraz mediów. Współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej Haliny Nieć w Krakowie, Salam Lab, Grupą Granica, Fundacją Wolno Nam i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Działa na rzecz uchodźców mieszkających w Krakowie.
Marcin Mamoń
Działacz organizacji antykomunistycznych. Reżyser filmów dokumentalnych, producent. Pracował m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii. Należy do organizacji Reporters Without Borders. W 2020 roku objął stanowisko zastępcy ambasadora RP w Gruzji w randze I sekretarza. Zaangażowany w pomoc ludności Czeczeńskiej.
ks. Mieczysław Puzewicz
Absolwent Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inicjator Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, twórca lubelskiego Centrum Wolontariatu oraz członek prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 1997 – 2011 roku był rzecznikiem arcybiskupa Józefa Życińskiego. Do 2017 roku kierował też Rozgłośnią Archidiecezji Lubelskiej – Radiem eR.
Marta Górczyńska
Prawniczka zajmująca się ochroną praw człowieka. Od lat związana m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją La Strada. Pracowała jako ekspertka krajowa dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Autorka i współautorka publikacji, artykułów i podręczników o tematyce uchodźczej i migracyjnej. Doktorantka wydziału prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
Wiktoria Kozioł
Krytyk sztuki, wykładowca na UP na wydziale Sztuki; przybliży dzieła artystów stanowiące kontekst spotkania m. in. prace: Dominika Leymana, Łukasza Skąpskiego, Alka Janickiego, Łukasza Surowca.
PROWADZĄCY
Karol Wilczyński
Współzałożyciel Salam Lab. Publicysta i strateg komunikacji, reporter. Wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz nauczyciel etyki i edukacji globalnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie.
Mateusz Janicki
Aktor, improwizator. Związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie i grupą Impro KRK. Absolwent stosunków międzynarodowy Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. J. Tischnera. Zaangażowany w działalność Salam Lab i Grupy Granica.
10 stycznia 2022 r. g. 19.00
Teatr KTO
ul. Zamoyskiego 50, Kraków
wstęp wolny