EN

17.01.2024, 18:48 Wersja do druku

Kraków. „Państwo” Platona w reżyserii Jana Klaty od piątku na scenie Teatru Słowackiego

Spektakl "Państwo/Der Staat" według Platona w reżyserii Jana Klaty zostanie premierowo wystawiony w piątek na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Przedstawienie ma być formą namysłu nad naturą sprawiedliwości, dyskusją o prawdzie i jej interpretacji - zapowiada reżyser.

mat. teatru

"W spektaklu zastanawiamy się nad naturą sprawiedliwości. Nad tym, czy to jest tak, że sprawiedliwość jest po prostu wartością narzuconą przez silniejszych tym, którzy są słabsi, czy ze sprawiedliwością jest tak, że lepiej jest się wydawać sprawiedliwym, a tak naprawdę być niesprawiedliwym?" - mówił Jan Klata. "Od dwóch i pół tysiąca lat te pytania (...) są zadawane i powinniśmy odnosić naszą rzeczywistość do tego wiecznego, powtarzalnego wzoru namysłu nad tym, co jest najistotniejsze. Do tego teatr też jest powołany" - dodał w rozmowie z dziennikarzami.

Teatr zapowiada ten spektakl również jako dyskusję o zrozumieniu, prawdzie i próbie odnalezienia się w świecie, w którym ważniejsza od prawdy jest jej interpretacja. Spektakl będzie grany w językach starogreckim, polskim oraz niemieckim. Widzowie otrzymają słuchawki z tłumaczeniem na język polski.

"Jesteśmy w starożytnej Grecji; to jest kolebka teatru, coś, co staramy się kontynuować, to jest też oczywiście początek namysłu ludzkiego nad tym, co jest abstrakcyjne, nieoczywiste, a tak naprawdę najważniejsze" - zaznaczył Klata. Reżyser wskazał, że podejmowane w spektaklu zagadnienia filozoficzne będą miały swoje odzwierciedlenie w formie teatralnej. Podkreślił również, że "w spektaklu nie ma ani jednego słowa dodanego (…), wyrazu, który nie byłby napisany przez Platona".

Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Nationaltheater Mannheim. Na scenie wystąpią: Dominika Bednarczyk (Sokrates), Karolina Kazoń (Sokrates), Mateusz Bieryt (Polemarch), Wojciech Dolatowski (Polemarch), Marcin Kalisz (Glaukon), Marcin Sianko (Adejmantos), Feliks Szajnert (Kefalos), Jacek Strama (Kefalos), Linda Pöppel (Trazymach).

Premiera spektaklu "Państwo/Der Staat" odbędzie się w piątek 19 stycznia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba