EN

9.12.2020, 15:22 Wersja do druku

Kraków. "Panny z Wilka" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

Serdecznie zapraszamy na transmisję na żywo spektaklu “Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej Narodowego Starego Teatru w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych. 

Transmisję będzie można obejrzeć już w najbliższą sobotę (12 grudnia) o godz. 19.00.

Dostęp umożliwiający obejrzenie przedstawienia można wykupić na stronie: https://www.warszawskie.org/wydarzenie/9/publiczne

fot. Krzysztof Bieliński

odszedł zanim się dowiedział, jak to wszystko nic nie znaczy, to, co człowiek postanawia i dokonywa świadomie, a wszystko ważne dokonane niechcący zostaje gdzieś za nami i potem nas ściga. (Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka)

Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. Gdzie zaczyna się i kończy życie? Kiedy o sobie decydujemy? Czym jest osobista wolność i nasze życiowe wybory? – Spektakl Agnieszki Glińskiej łączy tkankę opowiadania Iwaszkiewicza z kontekstem tych pytań dziś.

Spektakl, tak jak relacje międzyludzkie (i wewnątrzludzkie) jest migotliwy, rozedrgany, delikatny. I, długimi momentami, zachwycający. (Aneta Kyzioł, „Polityka”)


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne