EN

6.06.2022, 12:16 Wersja do druku

Kraków. „Pan Molier prosi do tańca” – balet w 400. urodziny komediopisarza

Balet Cracovia Danza przygotował pokaz „Pan Molier prosi do tańca” z okazji 400. urodzin tytułowego bohatera – słynnego francuskiego komediopisarza. Premiera spektaklu odbędzie się we wtorek w Teatrze Variete w Krakowie.

fot. mat. teatru

„Tym spektaklem zespół zwraca uwagę, że Molier był także twórcą komediobaletu, a więc zapoczątkował wprowadzanie do sztuk teatralnych fragmentów tanecznych” – zapowiedziała Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz z Baletu Cracovia Danza.

Jak zwróciła uwagę, w dziedzinie choreografii Molier pracował z najlepszymi. Wśród nich był m.in. Pierre Beuchamp – tancerz, choreograf i kompozytor, dyrektor Królewskiej Akademii Tańca oraz nauczyciel tańca Ludwika XIV, czy Jean-Baptiste Lully – tancerz, choreograf i przede wszystkim kompozytor, który przez kilkanaście lat kierował Operą Królewską w Paryżu.

„Pan Molier prosi do tańca”, w reżyserii i według scenariusza Romany Agnel, przedstawi różne kompozycje taneczne do realizacji molierowskich komediobaletów. Publiczność pozna takie utwory taneczne jak m.in. menuet i marsz turecki Lully’ego z „Mieszczanina szlachcicem”, balet Charpentiera z „Chorego z urojenia” i bourree i rondeau Lully’ego z „Małżeństwa z musu”.

Według zapowiedzi twórców, balet będzie okazją do przeglądu tanecznych form baroku. Towarzyszące obrazom teatralnym balety i tańce zostaną w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość wydarzenia dopełnią kostiumy z czasów Moliera oraz w stylu komedii dell’arte (ludowej), do której nawiązywał francuski komediopisarz.

Projekt jest realizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym Francji i Instytutem Francuskim w Krakowie.

Molier urodził się w 1622 w Paryżu, gdzie też w wieku 51 lat zmarł w trakcie wystawiania własnej sztuki „Chory z urojenia”. Pracy zgodnej z wykształceniem – studia prawnicze – nie podjął. Założył wędrowną trupę, która wystawiała włoskie komedie i średniowieczne farsy. W swoich utworach ośmieszał francuską obyczajowość XVII w. Najbardziej znane dzieła Moliera to: „Świętoszek”, „Skąpiec”, „Mizantrop”, „Szkoła żon”, „Mieszczanin szlachcicem”.(PAP)

autor: Beata Kołodziej


Źródło:

PAP