EN

4.06.2022, 11:12 Wersja do druku

Kraków. 400 lat temu urodził się Molier. Cracovia Danza zatańczy do jego sztuk w Teatrze Variete

Komedia, muzyka, pantomima i taniec połączą się w nowym spektaklu tanecznym Baletu Cracovia Danza "Pan Molier prosi do tańca". Sztuka nawiązująca do dzieł francuskiego dramatopisarza premierowo zostanie wystawiona 7 czerwca 2022 roku.

fot. Grzegorz Finowski Kadr.Fotografia / mat teatru

Nie będzie to typowy Molier. Będzie to Molier wytańczony i zagrany jednocześnie przez tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorów Trupy Komedianty. Twórcy spektaklu chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że urodzony dokładnie 400 lat temu komediopisarz zapoczątkował wprowadzanie do sztuk teatralnych fragmentów tanecznych, tworząc w ten sposób komedio-balet.

    Pomysł realizacji tej sztuki w stylu komedii dell'arte był dla mnie inspiracją do połączenia sił i naszych różnych artystycznych działań, które - jak pokazał Molier - nie są sobie dalekie. To będzie prawdziwie molierowskie widowisko, wszystko się w nim połączy - zapowiada Romana Agnel. - Pierwsza z historii, "Małżeństwo z musu" ukończone w 1664, zilustruje początki związków sztuki teatralnej i tańca, kiedy ich zestawienie opierało się na wymianie poszczególnych scen-obrazów, a opowieść była przedstawiona równolegle, ale nie przenikała się. Następne sztuki, jak "Mieszczanin szlachcicem" z 1670 czy "Chory z urojenia" z 1673 roku, to już zupełnie inaczej zbudowane opowieści, w których tancerze i aktorzy grają razem - tańczą i opowiadają to swoimi narzędziami, ale robią to wspólnie - opowiada dyrektorka Baletu i reżyserka sztuki.

Podczas widowiska zostaną przedstawione oryginalne choreografie z komedio-baletów Moliera, który w tej dziedzinie współpracował m.in. z Pierrem Beuchampem, choreografem, dyrektorem Królewskiej Akademii Tańca i nauczycielem tańca Ludwika XIV. Zachowały się jednak tylko nieliczne kompozycje taneczne, a większość choreografii do przedstawianych w "Panu Molierze..." Cracovii Danzy fragmentów stworzył tancerz i choreograf Dariusz Brojek.

    Jest to próba połączenia stylu tańca barokowego, jego wspaniałego potencjału i wielkiej siły z tym, co jednak nasze, dzisiejsze, w pewien sposób współczesne - mówi choreograf. - Staram się myśleć teatrem molierowskim i jednocześnie czerpać z własnego doświadczenia; tego, co mnie otacza - bawić się tym teatrem. Molier podchodził do tego w sposób swobodny. Chciałem więc, żeby ta swoboda kreacji, lekkość i żart pozostały, przy utrzymaniu formy - dodaje Dariusz Brojek.

W spektaklu "Pan Molier prosi do tańca" zaprezentowane zostaną m.in. menuet i marsz turecki Lully’ego z "Mieszczanina Szlachcicem", Ballet Air des satyres Charpentiera z "Chorego z urojenia" czy bourree i rondeau z "Małżeństwa z musu" Lully’ego. . Całość wydarzenia dopełnią fantazyjne kostiumy opracowane przez Jana Polewkę. To stroje z czasów Moliera oraz w stylu komedii dell’Arte, do której nawiązywał francuski komediopisarz.

Tytuł oryginalny

400 lat temu urodził się Molier. Cracovia Danza zatańczy do jego sztuk w Teatrze Variete w Krakowie

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Autor:

Julia Kalęba