EN
8.04.2022, 08:51 Wersja do druku

Kraków. Olivier de Sagazan gościem Teatru KTO

fot. Didier Caluccio

Olivier de Sagazan, światowej sławy performer, będzie w ten weekend gościem Teatru KTO. Kongijskiego artystę zobaczymy w dwóch spektaklach: "Transfiguration" i "Hybridation".

Z wykształcenia jest biologiem, a wiadomo, że po biologii najlepiej zostaje się… artystą. Bo za pomocą sztuki można też badać ciało człowieka, a to właśnie coś, co interesuje Oliviera de Sagazana najbardziej. Performer urodził się w Kongo, a wychowywał we Francji. "The Guardian" o jego sztuce pisze: "To najoryginalniejsze i najbardziej niewiarygodne spektakle, jakie kiedykolwiek można było zobaczyć".

Zaklejeni gliną

W Krakowie artysta zaprezentuje dwa spektakle. 8 kwietnia (piątek) obejrzymy "Transfiguration", performance prezentujący niespełnione pragnienie malarza i rzeźbiarza, aby w dzieło tchnąć życie. - W geście desperacji artysta zaczyna rzeźbić w glinie umieszczonej na swej głowie, zakopuje się w jej materii, wymazuje swą tożsamość i staje się żywym dziełem sztuki. Jednak materiał zakleja jego oczy, a malarz zmuszony jest spojrzeć do wewnątrz, w głąb swej istoty. W tym fascynującym spektaklu Sagazan przemienia się z człowieka w zwierzę, a ze zwierzęcia w rozmaite stworzenia hybrydowe - zapowiada Faustyna Ostróżka z Teatru KTO. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Olivier de Sagazan, światowej sławy performer, gościem Teatru KTO. "W poszukiwaniu niewiarygodnej formy"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

08.04.2022

Wątki tematyczne