EN

2.11.2020, 12:33 Wersja do druku

Kraków. Nie żyje wybitna śpiewaczka Wanda Polańska

Brylant i primadonna polskiej operetki, śpiewaczka nazywana najlepszym głosem w powojennej operetce w Polsce, a może nawet w całej Europie, twórczyni wielkich kreacji zapewniająca publiczności niezapomniane emocje – zmarła Wanda Polańska, wybitna sopranistka i gwiazda polskiej operetki.

zdj. arch. Opery Krakowskiej

Wanda Polańska urodziła się w 1931 roku w Fumay we Francji. Wykształcenie muzyczne zdobywała w Krakowie pod kierunkiem prof. Józefa Gaczyńskiego, wychowawcy wielu artystów-śpiewaków. Debiutowała w 1957 roku w „Zemście nietoperza" wystawionej w Operetce Śląskiej w Gliwicach.

Artystka związana była ze scenami operetkowymi w kraju, występowała też w Europie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat kariery muzycznej stworzyła mnóstwo niezapomnianych ról, stając się gwiazdą i jednym z symboli polskiej operetki. W Krakowie angażowała się artystycznie w liczne inicjatywy charytatywne miasta – uświetniała je swoimi występami.

Bogusław Kaczyński twierdził, że Wanda Polańska jest symbolem potęgi polskiej operetki, kontynuatorką najpiękniejszych tradycji stworzonych w ciągu stuleci przez legendarne i ubóstwiane przez publiczność gwiazdy: Wiktorię Kawecką, Lucynę Messal, Kazimierę Niewiarowską, Beatę Artemską, Iwonę Borowicką. Zwracał uwagę na jej magiczną osobowość, przepiękny barwy sopran i najwyższej próby aktorstwo. Nazywał ją królową sceny, a Jan Kiepura twierdził, że takiej gwiazdy nie powstydziłby się Broadway.

Artystka zmarła w Krakowie w wieku 89 lat. Ostatnie lata spędziła w pawilonie artysty-seniora w DPS przy ul. Helclów. Pozostawiła bogaty i cenny dorobek muzyczny.

Tytuł oryginalny

Nie żyje wybitna śpiewaczka Wanda Polańska

Źródło:

www.krakow.pl
Link do źródła