EN

3.10.2022, 10:54 Wersja do druku

Kraków. Nie żyje Edward Dobrzański, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST

Inne aktualności

W wieku 93 lat zmarł Edward Dobrzański, aktor teatralny i filmowy, wykładowca akademicki, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.


Żegnają Edwarda Dobrzańskiego

O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich. "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałego aktora Teatru Starego w Krakowie, wykładowcy akademickiego, wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie – prof. Edwarda Dobrzańskiego. Artysta był wieloletnim członkiem oddziału ZASP w Krakowie oraz należał do Kapituły Członków Zasłużonych ZASP. Ogromny żal…" - poinformował ZASP.

Aktora żegna też rektor i społeczność akademicka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. "Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł od nas na zawsze Profesor Edward Dobrzański – aktor, pedagog naszej uczelni, jej były prorektor i wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego w Krakowie. Człowiek, który z oddaniem i wielkim sercem pracował dla naszej społeczności. Człowiek, który kochał Teatr i studentów! Cześć jego pamięci!" - napisali przedstawiciele uczelni w mediach społecznościowych.
Występował w krakowskich teatrach

Edward Dobrzański urodził się 22 kwietnia 1929 r. w Jasieniu w powiecie brzeskim. W 1953 roku ukończył studia teatralne w Krakowie. 28 kwietnia tego samego roku miał miejsce jego debiut teatralny. Występował w Starym Teatrze, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem czy Teatrze Nowym w Łodzi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Edward Dobrzański, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Data publikacji oryginału:

02.10.2022