EN

10.11.2022, 10:14 Wersja do druku

Kraków. W lutym najsłynniejsze spektakle teatru formy i tańca zawitają na Festiwal Materia Prima

Po pandemicznej przerwie powraca festiwal Materia Prima. To dwanaście dni, podczas których na pięciu scenach teatralnych zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle z Europy.

Festiwal, organizowany przez Teatr Groteska, po raz pierwszy odbył się w Krakowie w 2010 roku. Od tego czasu do stolicy Małopolski co dwa lata przybywały najsłynniejsze grupy teatralne. W lutym, po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią, publiczność znów będzie mogła obejrzeć różnorodne spektakle teatru formy i tańca.

Inny wymiar teatru

Festiwal Materia Prima rozpocznie się 17 lutego 2023 roku i potrwa dwanaście dni. Widowiska zaprezentowane zostaną na pięciu scenach teatralnych miasta. Mowa o ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury i Teatrze Groteska.

– 6. edycja festiwalu Materia Prima będzie gościć siedem najlepszych tytułów, które powstały w ostatnich kilku latach w Europie. Większość z nich to premiery polskie. Mamy gości z Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Szwajcarii. Ponownie zaprosiliśmy trzy zespoły, które były entuzjastycznie przyjęte w Krakowie – mówi reżyser Wojciech Graniczewski, członek Rady Programowej festiwalu Materia Prima.

Chodzi o szwajcarską grupę Compagnia Finzi Pasca, która zaprezentuje nastrojowe, niemal cyrkowe widowisko pt. „Nuda”. Do Krakowa ponowie zawita też zespół Compagnie Käfig z Paryża. Za sprawą spektaklu „Vertikal” jego artyści pokażą, że można pokonać grawitację. Publiczność będzie mogła po raz kolejny zobaczyć także teatr Jakop Ahlbom Company, który tym razem zaprezentuje spektakl „Vielfalt”, pokazujący, że mogą równolegle istnieć dwie rzeczywistości i trudno się zorientować, co jest iluzją.

W programie również choreograficzna opowieść „Kreatur” w wykonaniu Sasha Waltz & Guests oraz przedstawienie „Dance no Speak Easy” tanecznej grupy Wanted Posse. Ponadto w Krakowie zaprezentowany zostanie wstrząsający „The House” Sofie Krog Teater i „Jungle Book Reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”. Spektakl grupy Akram Khan Company ukazuje współczesną relację ze światem natury.

– Poprzednia edycja festiwalu Materia Prima zgromadziła ponad 10 tys. widzów. Obejrzano fantastyczne spektakle, które na długo zapadły nam w pamięci, a na niektóre, co było ewenementem w życiu teatralnym naszego miasta, pojawili się ludzie stojący przed spektaklami z kartkami papieru „Kupię bilet” – wspomina Agnieszka Malatyńska–Stankiewicz, rzecznika prasowa festiwalu.

Mickiewicz ambasadorem Materia Prima

Program festiwalu został skonstruowany tak, by zaprezentować krakowskiej publiczności różnorodne widowiska. Będzie więc lirycznie, dramatycznie i zabawnie. Choć spektakle poruszają inną tematykę, łączy je wspólny mianownik, czyli teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, rozbudowany ruch sceniczny, dźwięk i ruch.

Zwolennikiem tego typu teatru był Adam Mickiewicz, dlatego to właśnie on staje się ambasadorem festiwalu Materia Prima.

– Gdy Adam Mickiewicz był na emigracji w Paryżu, zetknął się z teatrem Cirque–Olympique, który powstał w 1782 roku. W tym teatrze można było wystawiać przedziwne rzeczy, a połączenie sceny z areną powodowało, że nie było rzeczy niemożliwych. W związku z tym prezentowane były burze, trzęsienia ziemi czy powodzie. Gorącym zwolennikiem tego typu teatru był właśnie Adam Mickiewicz – wyjaśnia Agnieszka Malatyńska–Stankiewicz.

W poniedziałek, 24 października, na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza, co było zapowiedzią nadchodzącego festiwalu Materia Prima. Program wydarzenia oraz bilety dostępne są na stronie materiaprima.pl.

Tytuł oryginalny

Najsłynniejsze spektakle teatru formy i tańca zawitają do Krakowa

Źródło:

Love Kraków.pl

Autor:

Ewelina Bajorek-Dziuban

Data publikacji oryginału:

28.10.2022