EN

20.09.2022, 10:11 Wersja do druku

Kraków. Muzeum Starego Teatru przygotowuje wystawę o Jerzym Jarockim

W 10. rocznicę śmierci Jerzego Jarockiego Narodowy Stary Teatr w Krakowie otworzy wystawę poświęconą temu wybitnemu reżyserowi i pedagogowi. Ekspozycja "Aktor w teatrze Jerzego Jarockiego" zostanie zaprezentowana 10 października 2022 roku przez Muzeum - Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej.

"Chcemy przypomnieć tego wielkiego reżysera, który kształtował nie tylko zespół i repertuar Starego Teatru, ale także inne teatry w Polsce, w Warszawie czy we Wrocławiu, i był jednym z największych artystów teatru XX i XXI wieku" - mówi Anna Litak, kierowniczka Centrum Edukacji Teatralnej w Starym Teatrze w Krakowie.

Od debiutu "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego na scenie Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach Jerzy Jarocki zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy. W latach 1962-1998 był etatowym reżyserem Starego Teatru. Na scenie tej zadebiutował rok wcześniej, "Zamkiem w Szwecji" François Sagan. Wśród pamiętnych i obsypanych nagrodami znalazły się m.in. takie tytuły, jak "Tango", "Garbus" i "Portret" Mrożka, "Szewcy" Witkacego, "Moja córeczka" Różewicza, "Trzy siostry" Czechowa", "Proces" Kafki czy "Ślub" Gombrowicza. Jerzy Jarocki od 1966 roku wykładał też w krakowskiej PWST, uważany za „Wielkiego Nauczyciela” aktorskiego rzemiosła.

Przypominamy tylko jedno pole działań Jerzego Jarockiego, ale myślę, że najważniejsze - wystawa nosi tytuł "Aktor w teatrze Jerzego Jarockiego". Dla niego aktor był tym najważniejszym podmiotem, tworzywem, obiektem. Ci, którzy z nim współpracowali, mówią, że był człowiekiem bardzo wymagającym, ale to, czego się od niego nauczyli, zostało z nimi. Była to pewna energia, myśl, warsztat, inteligencja, którą Jerzy Jarocki wszczepiał w aktora, która w nim pozostawała i pozostaje - podkreśla Anna Litak.

Dorotę Segdę profesor Jerzy Jarocki fascynował już podczas studiów w krakowskiej PWST, potem wiele lat z nim współpracowała. "Jarocki zaczynał od bardzo szczegółowej analizy. Potrafił jedno krótkie zdanie wspólnie z aktorem powtarzać godzinami. Ta wielość znaczeń i światów, które reżyser usiłował za pomocą mnie: narzędzia-aktorki – zawrzeć, zakląć w tym zadaniu, była budowana rozdzieraniem słów" - wspomina. O metodach aktorskich i kluczach interpretacyjnych, które udoskonalała w pracy z Jerzym Jarockim, Doroga Segda opowie podczas warsztaty Master Class - 22 października 2022 roku. Bilety na to wydarzenie są już dostępne na stronie MICET.

Wystawa "Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego" będzie wybraną dokumentacją z kilkunastu przedstawień zrealizowanych przez reżysera w Starym Teatrze w latach 1962-1997.

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

19.09.2022