EN

25.05.2021, 11:30 Wersja do druku

Kraków. Mumerus wraca do gry i zapowiada premierę

Teatr Mumerus wraca do gry z publicznością. Jeszcze w maju 2021 zapraszamy na spektakl "Dziś umarł Prokofiew": 31 maja o godz. 19:00 w Teatrze Zależnym, Kraków ul. Kanonicza 1.

fot. Bogusław Kornaś

A w czerwcu zapraszamy na premierę - "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu": 6 i 7 czerwca o godz. 19:00 w Teatrze Zależnym.

"Godzinki czyli od świtu do nocy" to spektakl muzyczno - taneczny, poświęcony pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia. Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Najistotniejszym założeniem przedstawienia jest to, aby struktura muzyczna (rozumiana jako synteza śpiewu, mowy, ciszy i dźwięków związanych z materialnością tak ludzi, jak i rzeczy) pełniła rolę nadrzędną i określała kształt oraz charakter całości. Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach. Chodzi tu o tańce służące bądź odpędzaniu złego - czyli będące w istocie rodzajem egzorcyzmów - tak jak tarantela bądź też tych, które umożliwiały kontakt z rzeczywistością pozazmysłową - jak tańce chasydzkie, podczas których dusza ma się podnieść o dwie stopy nad ziemię - jak głosi chasydzkie powiedzenie. Zaś Jerzy Trzanowski, XVII-wieczny poeta trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego (którego teksty, w przekładzie na współczesną polszczyznę Zbigniew Macheja, wykorzystane zostały w spektaklu) napisał: "Usta jak dzwoneczek brzmią/ lecz wtedy najmocniej grzmią,/gdy serce sznureczek ciągnie, /taki głos Niebo osiągnie".

fot. Katarzyna Gałek

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys 

Współpraca: Agnieszka Dziedzic

Wykonawcy: Ewa Breguła, Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, Jan Mancewicz

Kostiumy: Monika Gigier i Alicja Margolin

Muzyka: Michał Braszak 

Premiera: 6 i 7 czerwca 2021, godz. 19:00, Teatr Zależny, Kraków, ul. Kanonicza 1

Źródło:

Materiał nadesłany