Ponad pół wieku prowadził swój zakład fotograficzny w centrum Krakowa. Ekscentryk i tzw. oryginał, próbujący wyjść poza klasyczny obraz fotografii. Postać Adama Karasia, jego gorącego temperamentu i niezwykłej sztuki fotografii, przywołują twórcy „Materii Nomada” w reżyserii Aleksandry Błażejczyk. Kolejne pokazy spektaklu 7 i 8 lutego w Teatrze Figur.
Adam Karaś był wyjątkową postacią. W historii fotografii zapisał się m.in. jako twórca pojęcia „fotoratura”. Tym terminem określał fotomontaże przygotowane z własnych negatywów, w których próbował zawrzeć swoje myśli i idee. Te symboliczno-alegoryczne kompozycje, odzwierciedlające nowatorskie spojrzenie na fotografię, stały się fundamentem spektaklu. Fotografia przestaje być statycznym obrazem – staje się indywidualną historią życia, tytułową poruszającą materią.
Spektakl, powstały w koprodukcji z Muzeum Fotografii, jest zatem inspirowany nie tyle życiem, co twórczością artysty. W „Materii Nomada” zdjęcia dostają nowe życie poprzez oryginalny język narracji – ruch, gest i formę. Karaś to nie tylko fotograf, ale także konstruktor i wynalazca. Eksperymentował z materiałami, ale także dokumentował życie miasta i portretował jego mieszkańców. Pierwsze przedstawienie o artyście symbolicznie przywołuje różnorodne pasje Karasia, ale przede wszystkim znajduje dla jego ekscentrycznej postaci własną autorską formę.
Bo gdyby fotografię potraktować jako wędrującą materię, potrafiącą przenikać przez świat ludzkich wrażeń, doświadczeń, smutku? Każda uchwycona chwila staje wówczas się żywą, a przed widzem odsłania się bogactwo uchwyconych na kliszy przeżyć.
Materia Nomada
Reżyseria i choreografia: Aleksandra Błażejczyk
Dramaturgia i scenografia: Aleksandra Błażejczyk, Michał Szostak
Obsada: Julia Dyga, Urszula Chrzanowska, Michał Szostak
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Projekty lalek: Justyna Peller Szałańska
Wykonanie lalki: Alicja Helfojer
Realizacja świateł: Murat Kornaev
Produkcja: Marta Hankus, Andrzej Pietyra, Wojciech Szostak
Najbliższe pokazy: 7 i 8 lutego, godz. 19.00 (Teatr Figur, ul. Sławkowska 14).
Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.