EN
19.04.2022, 18:08 Wersja do druku

Kraków. „Marzenia polskie” na podstawie „Sąsiadów” Bałuckiego – w Starym Teatrze

mat. teatru

„Marzenia polskie/Les reves polonais” na podstawie „Sąsiadów” Michała Bałuckiego wyreżyserował Jędrzej Piaskowski dla Starego Teatru w Krakowie. Premiera spektaklu - satyry wyostrzającej wady Polaków - odbędzie się w piątek.

Twórczość XIX-wiecznego krakowskiego dramatopisarza Michała Bałuckiego stała się dla realizatorów przedstawienia przyczynkiem do rozmowy o tożsamości i wyobrażeń o sobie samych. „Tytuł +Marzenia polskie/Les reves polonais+ wskazuje na to, co chcieliśmy wyciągnąć z tej komedii. (…) Chodzi o marzenia o nas samych, o marzenia o Polsce, o tym, w co chcielibyśmy wierzyć, a o czym zapomnieć. Dramaty Bałuckiego bazują na pewnym wyobrażeniu o naszym narodzie, kulturze, historii” – powiedział PAP reżyser Jędrzej Piaskowski.

Francuskie tłumaczenie polskiego tytułu, dopełniające tytuł spektaklu, ma nawiązywać do znaczenia języka francuskiego w dawnej kulturze polskiej. „Język francuski podkreślał lepszość, nadawał naszej kulturze wysokiego tonu” – mówił reżyser zauważając, że „Sąsiedzi” Bałuckiego mają w sobie wiele z dramaturgii francuskiej, jeżeli chodzi o spojrzenie na społeczeństwo – to spojrzenie jest, zdaniem Piaskowskiego, jak lustro, które na pierwszy plan wyciąga wady. „Ale szukamy też momentów, które są pęknięciami w tym spojrzeniu i które pozwalają nam (…) współczuć, patrzeć nie tylko satyrycznie” – dodał młody reżyser.

Pytany przez dziennikarzy o motywację wyboru „Sąsiadów” do realizacji na deski teatru odpowiedział, że szuka aktualności w tekstach literackich oraz tego, co może być ciekawe pod względem aktorskim i ciekawym dla publiczności.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w XIX-wiecznej Galicji, ale widzowie zobaczą kolorową scenografię, przywodzącą na myśl baśń. W oczy rzucają się duże muchomory. „To rekwizyty zaczerpnięte ze świata fantazji, krasnali. Te elementy mają wyostrzać rzeczywistość” – powiedział reżyser.

Scenografia ma też, jak czytamy w zapowiedzi spektaklu, wzmacniać potencjał humorystyczny widowiska. Twórcy przedstawienia przyglądają się również, jak czytamy na stronie internetowej Teatru, „obecnym silnie w naszej debacie publicznej marzeniom o powrocie do wspaniałej, bezpiecznej i wyidealizowanej przeszłości (retrotopii). Świadectwem tej nostalgicznej tęsknoty jest choćby ogromna popularność w naszym kraju grup rekonstrukcyjnych, ale jej śladów można znaleźć wokół nas znacznie więcej”.

Autorem dramaturgii „Marzeń polskich” jest Hubert Sulima, który na stałe współpracuje z Jędrzejem Piaskowskim.

Źródło:

PAP