EN
13.05.2022, 11:20 Wersja do druku

Kraków. Maj i czerwiec w Teatrze Łaźnia Nowa

Maj i czerwiec w Teatrze Łaźnia Nowa. Ostatnia szansa, by przed letnim przejściem w plener zetknąć się z nowohuckim teatrem! W repertuarze m.in. dwie premiery, wyczekiwany powrót inscenizacji prozy Tokarczuk i gościnne, głośne produkcje ze stolicy i ze Śląska.

Idzie nowe w Łaźni Nowej!

Majowa premiera to „Własny pokój” w reżyserii Zofii Gustowskiej, zaplanowana na 21 i 22 maja o godz. 19:00. Przez długi czas próby odbywały się w przytulnych ścianach Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii, by w końcu przenieść się na małą scenę Teatru Łaźnia Nowa. Na scenie widzowie będą mogli zobaczyć Magdalenę Osińską i Daniela Malchara z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl oparty jest na eseju Virginii Woolf pod tym samym tytułem, czerpie również z jej przejmującej biografii. Powracające w tekście pytania o warunki potrzebne do pracy i wielopoziomowe mechanizmy wykluczenia są połączone z historią relacji Virginii i Leonarda Woolfów, dwojga pisarzy, wrażliwców, ludzi rozdartych między sztuką a codziennością – którzy, chcąc uratować siebie, nieustannie się nawzajem ranią. 

Z kolei w czerwcu premierę będzie miał „Tajemniczy ogród” w reżyserii Tomasza Fryzła. 10, 11 i 12 czerwca o godz. 19:00 wystawiony zostanie spektakl, który wyrasta z inspiracji powieścią Frances Hodgson Burnett, a przede wszystkim – z fascynacji tytułowym miejscem. Zapisany w powieści ogród staje się punktem wyjścia do opowieści o osobach, roślinach, zwierzętach i innych, niemających swojej precyzyjnej nazwy zjawiskach (jak ruchy powietrza, zachody słońca, światło i cień) oraz o zachodzących pomiędzy nimi relacjach. To opowieść o tym, jak elementy przyrody i krajobrazu doświadczają się nawzajem i jak człowiek może pełniej i bardziej świadomie wchodzić w relacje z pejzażem i ekosystemem, którego jest częścią. Na scenie młode pokolenie aktorskie: Kinga Bobkowska, Maria Witkowska i Adam Borysowicz. 

Majówka w Łaźni Nowej

W oczekiwaniu na „Empuzjon”, najnowsze dzieło Olgi Tokarczuk, Łaźnia zaprasza na koprodukowanych wraz z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie „Biegunów”, których zagramy 18 i 19 maja o godz. 18:00. Polskiej noblistki przedstawiać nikomu nie trzeba, warto za to przybliżyć powieść „Bieguni”, za którą otrzymała The Man Booker International Prize oraz Nagrodę Literacką Nike. To filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia – przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. Spektakl Michała Zadary jest wierny poetyce powieści, stanowi opis naszego – niemożliwego do ujednolicenia – doświadczania świata. Reżyser w prozie Tokarczuk odnajduje sposób opowiadania, który pozwala autentycznie opisać świat zanurzony w chaosie: niejednoznaczny, wielopłaszczyznowy, odpowiadający kakofonii i dysonansom współczesnego doświadczenia.

W ostatni weekend maja przyjdzie pora na „Pluton p-brane”, debiut reżyserski dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły. Popisową rolę w skrzącym się od humoru spektaklu gra Jan Peszek, który wciela się w trzy postaci, a towarzyszą mu Zuzanna Skolias i Mikołaj Karczewski. „Pluton p-brane” na deskach Łaźni Nowej 28 maja o godz. 19:00 i 29 maja, godz. 17:00 i 20:00.

Gościnna Łaźnia Nowa

Na przełomie maja i czerwca do Krakowa powraca jeden z najważniejszych spektakli 13. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. „Sonatą jesienną” Grzegorz Wiśniewski udowadnia, że w dziedzinie teatru psychologicznego, najbardziej drobiazgowo analizującego emocje bohaterów, nie ma sobie w Polsce równych. Danuta Stenka pokazuje zaś, że jest aktorką do zadań wyjątkowych, tworząc kreację wstrząsającą, wyróżnioną już najważniejszymi aktorskimi nagrodami sezonu (m.in. tę dla Najlepszej Aktorki podczas ostatniej Boskiej Komedii). W spektaklu wyprodukowanym przez Teatr Narodowy w Warszawie występują również Jan Englert i Zuzanna Szaporznikow. Gościnne pokazy „Sonaty jesiennej” 31 maja i 1 czerwca o godz. 19:00.

Kolejnym gościnnym spektaklem w murach Łaźni Nowej będzie parę dni później „Potop”. Jakub Roszkowski, reżyser spektaklu i autor adaptacji, postanowił przyjrzeć się Sienkiewiczowskiej opowieści przez pryzmat tego, co zakopaliśmy na cmentarzu historii i pamięci. Postaci z naszej zbiorowej świadomości, takie jak Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski czy Jan Onufry Zagłoba zyskują nowe życie, by raz na zawsze rozprawić się z grubymi warstwami kurzu i lukru, które narosły wokół ich przygód. Gościnne pokazy „Potopu”, który przyjeżdża do Łaźni z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, odbędą się 4 i 5 czerwca o godz. 20:00.

Zwieńczenie sezonu w Łaźni Nowej to szlagier – „Wszystko o mojej matce”, który będzie wystawiony 17, 18 i 19 czerwca o godz. 19:00. Reżyser spektaklu Michał Borczuch wraz z Krzysztofem Zarzeckim, grającym jedną z głównych ról, postanowili opowiedzieć o swoich prawdziwych matkach, odwołując się do słynnego obrazu Almodovara o tym samym tytule. O ile hiszpański maestro opowiada w swoim filmie o żyjącej matce z perspektywy nieżyjącego syna, o tyle Borczuch z Zarzeckim – odwrotnie. Oddają hołd swoim zmarłym na raka matkom, jednocześnie opowiadając nam o sobie. Spektakl został zrealizowany w 2016 roku, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i widzów. Ukoronowaniem tego sukcesu był deszcz nagród: m.in. Grand Prix 9. edycji Boskiej Komedii, Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej czy Grand Prix 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Bilety dostępne na bilety.laznianowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany