EN

30.01.2024, 14:11 Wersja do druku

Kraków. Luty w Teatrze Mumerus

Teatr Mumerus ogłasza repertuar na luty.

fot. Piotr Baran / mat. teatru

Miejsce prezentacji spektakli: Teatr Zależny, ul. Kanonicza 1, Kraków

Bilety w cenie 30 zł dostępne na portalu: https://kicket.com/wydarzenia/widma-atelier-etiuda-romantyczna-20800?locationId=c2a6ad19-e2cc-4ac0-9f78-3e842d8374b9&eventId=265975

oraz portalu Krakowskiego Biura Festiwalowego:

https://kbfbilety.krakow.pl/organizator/stowarzyszenie-teatr-mumerus

W miarę dostępności miejsc możliwy jest zakup biletów bezpośrednio przed spektaklem w Teatrze Zależnym. W tym wypadku płatność jedynie gotówką.

Repertuar luty 2024:

6.02.2024, godz. 19:00 - "Widma atelier. Etiuda romantyczna"

7.02.2024, godz. 19:00 - "Widma atelier. Etiuda romantyczna"

20.02.2024, godz. 19:00 - "Widma atelier. Etiuda romantyczna"

21.02.2024, godz. 19:00 - "Widma atelier. Etiuda romantyczna"

26.02.2024, godz. 19:00 - "Twarz Napoleona"

***

WIDMA ATELIER. ETIUDA ROMANTYCZNA

W malarskim atelier nie wolno myć okien. Chodzi o światło - kiedy zbyt natarczywie przechodzi przez szyby może zniekształcić każdą fizjonomię. Ba! Potrafi nawet zadać kłam rzeczywistości. Ten czy inny bój uczynić przegranym, kiedy w licznych sercach wciąż żywa jest chwała zwycięstwa.

To tu spotykają się zblazowani modele zawodowi i aktorzy-kabotyni. W atelier są jak u siebie, jak w domu. To w ich oczach czai się wzgarda, gdy ktoś nieopatrznie przesunie sztalugę na inne miejsce. Albo - co gorsza - porzuci blejtram, wydając go na pastwę niepamięci.

W atelier czas odmierza się dźwiękami. Jeden akord potrafi ożywić kilka odległych historii. Muzyka narodowego Kompozytora grana na zdezelowanym pianinie staje się więzieniem dla aktorów. I choć wyostrzają uszy z nadzieją na pauzę, która pozwoli złapać oddech - na próżno.

A gdzieś w zapomnianym kącie widmo intonuje pieśń na sobie tylko znaną, a przecież bliską i nam, melodię.

Rekwizyty są tu wehikułami pamięci. Tylko, nie wiadomo gdzie przenoszą - do osobistych wspomnień? Czy może li tylko do póz obmyślonych w ramach aktorskiego zadania?

Teatr Mumerus nie obiecuje odpowiedzi na powyższe pytania, ale uchyla drzwi do wnętrza i zachęca do wejścia w świat widm atelier.

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Aktorzy:

Le Furia Gigier, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski, Bartłomiej Zdeb

Muzycy:

Michał Braszak oraz Alicja Margolin

Kostiumy: Monika Gigier

Asystent reżysera i rekwizyty: Agnieszka Dziedzic

W spektaklu wykorzystano następujące teksty:

Ryszard Berwiński „Marsz w przyszłość”, „Parabaza do Don Juana Poznańskiego/ Ostatnia spowiedź w starym kościele”, Seweryn Goszczyński, „Dziennik Sprawy Bożej”, Maria Jehanne Wielopolska „Kryjaki. O sześćdziesiątym trzecim roku opowieść”, Maria Konopnicka, "Z teki Artura Grottgera: Wojna", "Z 1835 roku", Zygmunt Krasiński, "Panie Kochanku", Mieczysław Romanowski, „Na dziś”, list do siostry z 30.XI. 1857, Juliusz Słowacki “Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej”, Rajnold Suchodolski, "Pieśń do ataku" „Dalej bracia, do bułata”, Roman Zmorski „Ognia!”

W spektaklu wykorzystano następujące utwory Fryderyka Chopina:

Mazurek A- minor op. 17 nr 4, Preludium Des-dur op.28 nr 15, Walc C- Sharp Minor op. 64 nr. 2, , Mazurek op.61, Preludium A - minor Op. 28 nr. 2, Scherzo B-Minor op. 20

oraz pieśni:

„Marsz żuawów” (muzyka – autor nieznany, słowa: Włodzimierz Wolski), „Polonez pożegnalny’ (muzyka: Jan Barcicki, słowa: Rajnold Suchodolski), „Przy sadzeniu róż” (muzyka – autor nieznany, słowa: Seweryn Goszczyński), "Warszawianka"(muzyka – autor nieznany, słowa: Wacław Święcicki).

Twórcy spektaklu składają podziękowania dyrektorowi Jerzemu Zoniowi i ekipie Teatru KTO za pomoc przy realizacji spektaklu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Premiera: 18 listopada 2023

***

TWARZ NAPOLEONA

Tekst: Monika Milewska

Reżyseria i przestrzeń: Wiesław Hołdys

Jest 17 czerwca 1835 roku, a Francja przygotowuje się do hucznego świętowania 20-ej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Waterloo, a tym samym 20 lat pokoju pod rządami Cesarza Francuzów. Przyjemne, ciepłe promienie słoneczne ogrzewają Paryż. Miasto, dla którego czas ekspozycji wynosi od trzech do trzydziestu minut według pana Daguerre, twórcy metody fotograficznej zwanej od jego nazwiska dagerotypią.

W przeddzień święta ku czci Napoleona Francję zalewają jego podobizny - od wizerunków na flakonikach perfum i łyżeczkach aż po sprzączki do damskich pończoch. Napoleonomania trwa w najlepsze, więc każdy może mieć twarz Napoleona na swój własny użytek. Ale czy sam Napoleon czuje się jeszcze właścicielem swojego wizerunku?

Kiedy Francja szykuje się na wielkie uroczystości, Napoleon Bonaparte przygotowuje się do stoczenia jednej z trudniejszych batalii. Batalii z aparatem fotograficznym Daguerre’a i śmiertelnie nudną czynnością, czyli pozowaniem do zdjęcia. W tej bitwie musi obyć się bez żołnierzy Starej Gwardii, a za jedynego sprzymierzeńca ma dystyngowanego kamerdynera Constanta.

Postaci:

Napoleon Bonaparte - Jacek Milczanowski

Louis Constant Wairy - Jan Mancewicz

Louis Daguerre – Robert Żurek

Kostiumy: Monika Gigier

Efekty dźwiękowe: Michał Braszak

Asystent reżysera i rekwizyty: Agnieszka Dziedzic

Technika: Tadeusz Przybylski

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Źródło:

Materiał nadesłany