10.09.2021, 10:25 Wersja do druku

Kraków. Krakowskie tropy Stanisława Lema

Inne aktualności

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema w Krakowie odbędą się spotkania dedykowane jego twórczości i filozofii, spektakl na podstawie prywatnej korespondencji pisarza-futurologa i poetki Ewy Lipskiej oraz spacer szlakiem jego codzienności.

Chociaż Lem darzył Lwów - miasto swojego dzieciństwa, w którym urodził się 12 września - ogromnym sentymentem, to w Krakowie spędził większość dorosłego życia. Spacer jego szlakiem pokaże Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza po wyprowadzce z ukochanego miasta.

Poprowadzi go w sobotnie południe 11 września sam Wojciech Orliński, a w niedzielne Agnieszka Konior w ramach nowego festiwalu - Bomba Mega-bitowa. Ta szczególna rocznica wybrzmi także na teatralnych deskach.

Na Scenie STU zostanie wystawiony spektakl „L do L" w reż. Krzysztofa Jasińskiego na podstawie korespondencji Stanisława Lema i Ewy Lipskiej. W ich role wcielą się Beata Rybotycka i Olaf Lubaszenko. Sztukę będąca pełną humoru i pisaną pięknym językiem opowieścią o niezwykłej przyjaźni dwóch osobowości literackich będzie można obejrzeć jeszcze dziś i jutro, 11 września. Natomiast na scenę Łaźni Nowej wróci spektakl „Lem vs. P.K. Dick", który bazuje na biografiach i twórczości dwóch gigantów literatury. Reżyser spektaklu Mateusz Pakuła zainspirował się historią ich gwałtownie zakończonej przyjaźni, a także donosu Dicka na Lema, w którym twierdził, że Lem nie istnieje, a jego nazwisko jest kryptonimem komunistycznego komitetu, który dowodzi spiskiem przeciwko Ameryce.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Krakowskie tropy Stanisława Lema

Źródło:

Kocham Kraków nr 36

Autor:

Julia Kalęba