EN

6.05.2021, 16:33 Wersja do druku

Kraków. Kraków Culture - nowy portal i kwartalnik promujące wydarzenia w mieście

Kraków Culture to nazwa nowego, dwujęzycznego portalu i bezpłatnego kwartalnika, które władze miasta uruchamiają, by promować jego ofertę turystyczną i kulturalną. Współpraca dwóch sektorów ma być sposobem na wyjście z kryzysu, wywołanego przez pandemię.

Uruchomiony już portal www.krakowculture.pl w formie testów prezentuje, co stolica Małopolski oferuje w dziedzinach takich jak: film, gastronomia, literatura, muzea, festiwale i muzyka alternatywna. W menu portalu umieszczono też kalendarium, w którym znajdziemy ofertę najciekawszych wydarzeń kulturalnych, podzielonych na cztery pory roku.

Założenia przedsięwzięcia podczas czwartkowej konferencji prasowej omówili przedstawiciele miasta i Krakowskiego Biura Festiwalowego. "Najważniejsza jest współpraca dwóch sektorów, które w pandemii zostały bardzo doświadczone: kultury i turystki. Będziemy chcieli pokazywać wszystkie źródła kreatywnej energii naszego miasta" - mówił pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski.

"Chcemy być przewodnikiem po wysokojakościowych wydarzeniach" - dodał. Podkreślił, że zarówno oferta portalu i kwartalnika Kraków Culture, jak i platformy Play Kraków, dzięki której na żywo oglądać można m.in. koncerty i spektakle teatralne, kierowana jest do mieszkańców, turystów, a także do mieszkających pod Wawelem cudzoziemców. Piaskowski zapowiedział powstanie na przełomie roku 2020/21 portalu prezentującego ofertę wszystkich krakowskich muzeów.

Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie miasta przypomniała, że priorytetem Krakowa jest zapewnienie dostępu do kultury mieszkańcom, także cudzoziemcom i osobom z niepełnosprawnościami. "Między innymi jest to platforma Play Kraków, ale Kraków Culture jako portal i pismo też będzie bazą, gdzie można znaleźć skumulowaną informację kulturalną o mieście" – powiedziała. Jak dodała, to właśnie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, ludzie pracujący w tym sektorze, twórcy i artyście tworzą ofertę miasta, a portal i pismo Kraków Culture mają być źródłem informacji, co stolica Małopolski proponuje. Poza tym mają stać się one miejscem edukacji i integracji.

"Pandemia spowodowała, że zarówno kultura, jak i turystyka są w głębokim kryzysie finansowym. Chcemy je połączyć, żeby nawzajem się wspierały i przyciągały ludzi do Krakowa" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Źródło:

PAP