EN
23.02.2022, 15:27 Wersja do druku

Kraków. Kod Mistrzów z Danielem Olbrychskim

W lutym gościem spotkania w ramach cyklu  Kod Mistrzów będzie jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych i filmowych - Daniel Olbrychski. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski

Już od dzieciństwa pasjonował się aktorstwem. Jako nastolatek działał w Teatrze Młodzieżowym TVP. Na ekranie debiutował w 1964 roku, będąc na pierwszym roku studiów w PWST w Warszawie. Film „Ranny w lesie”, w którym zagrał rolę Kaprala oraz jego reżyser Janusz Nasfetera w symboliczny sposób otworzyli drzwi do kariery dziewiętnastoletniemu wówczas Olbrychskiemu.

„Popioły”, w których aktor zagrał rok później, stały się początkiem długoletniej współpracy z Andrzejem Wajdą. W filmach reżysera Daniel Olbrychski zagrał aż 13 razy, z czego aż w 10 z nich przypada mu główna rola.

Kolejnym reżyserem, z którym Olbrychski związał się na lata, był Jerzy Hoffman, który obsadził go w trzech częściach trylogii Sienkiewicza. W "Panu Wołodyjowskim" wcielił się w postać Azji, następnie w „Potopie” Andrzeja Kmicica, a w „Ogniem i mieczem” zagrał Tuhaj-Beja ojca Azji.

Bohater lutowego spotkania ma na swoim koncie ma ponad 200 kreacji teatralnych i filmowych. Pracował wybitnymi polskimi reżyserami m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Kutzem, Adamem Hanuszkiewiczem rozwijając jednocześnie karierę zagraniczną. Poza granicami kraju aktor współpracował z Nikitą Michałkowem, Claude Lelouchem, Philipem Kaufmanem oraz Volkerem Schlöndorffem.

Gość cyklu KOD MISTRZÓW został nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze (2006). Jest też zdobywcą wielu nagród i wyróżnień festiwalowych.

Bilety dostępne w kasie teatru Groteska od 21.02.2022 r., od godziny 14.00. Wstęp 1 zł.

Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety. Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Teatr Groteska

Data: 28 lutego 2022
Godzina: 18.00

KOD MISTRZÓW to cykl spotkań z wybitnymi postaciami życia publicznego, artystami, intelektualistami - osobami, które kształtują wrażliwość i wyobraźnię Polaków.


Źródło:

Materiał nadesłany