EN

18.10.2022, 16:00 Wersja do druku

Kraków. „Kobiety objaśniają mi świat” ponownie na deskach Teatru Nowego Proxima

fot. Marcin Oliva Soto / mat. teatru

Już w najbliższy weekend spektakl stworzony przez kobiety o kobietach i nie tylko dla kobiet. To manifest pokazujący radykalnie kobiecą perspektywę: stosunek do własnej cielesności, rolę kulturową czy funkcjonowanie w społeczeństwie męskiego przywileju.

Spektakl jest bezpośrednim odwołaniem do popularnych feministycznych esejów Rebekki Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”, to opowieść pięciu kobiet – pięciu krakowskich aktorek z różnych pokoleń – które zmuszają do konfrontacji z ich perspektywą. Spektakl Iwony Kempy to narracja charakterystyczna dla czasów po #MeToo: mocna w swym wielogłosie, ale zaangażowana w jednostkowe kobiece doświadczenie.

Opowieść opiera się na herstoriach, biografiach i autobiografiach, reportażach i badaniach. Tym samym artystki starają się stworzyć panoramę kobiecości, ale jednocześnie próbują uchwycić jednostkowe doświadczenie. Przedstawienie wibruje krzykiem – kobiet wkurzonych, zranionych, walczących, triumfujących. Słuszny gniew, wynikający z przemocy symbolicznej i agresji fizycznej, ubrany został w formę punkowych protest songów. Zwierzenia pięciu bohaterek przeplatają się z piosenkami PJ Harvey czy Patti Smith, ikon, które tworzą nową kobiecą mitologię.

Spektakl otrzymał nagrodę zespołową MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BOSKA KOMEDIA!

Bilety dostępne na stronie Teatru Nowego Proxima.

Źródło:

Materiał nadesłany