14. Forum Młodej Reżyserii organizowane przez Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie potrwa od 15 do 17 listopada. W salach AST przy ul. Straszewskiego i Warszawskiej zaprezentowanych zostanie 14 spektakli konkursowych, 2 spektakle w nurcie towarzyszącym, odbędą się również czytania performatywne w ramach Pracowni Dramaturgicznej oraz spotkania z publicznością.
Forum Młodej Reżyserii (FMR) jest przeglądem prac studentek i studentów reżyserii polskich publicznych uczelni teatralnych. Stanowi platformę wymiany doświadczeń, metod kształcenia młodych twórców teatru oraz ich promocję poprzez zaprezentowanie najciekawszych projektów teatralnych. Jest tojedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Organizowane jest od 2011 roku i gromadzi w Krakowie liczne grono dyrektorów teatrów, twórców oraz teoretyków i wielbicieli teatru.
Wydarzenie ma charakter konkursowy. Liczne zgłoszenia nadsyłane przez młodych twórców chcących wziąć udział w konkursie są dowodem na to jak bardzo potrzebne jest w przestrzeni kulturalnej takie miejsce na dialog pomiędzy kolejnymi pokoleniami reżyserów. W jury tegorocznego konkursu zasiądą: Wojciech Faruga – dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, Dorota Ignatjew – dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Michał Kotański - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz dyrektor Teatru Telewizji.
Hasło 14. Forum Młodej Reżyserii: „Wszystko, co widać” otwiera przestrzeń do refleksji nad światem, który młodzi reżyserzy i dramaturdzy próbują pojąć i opisać w swoich spektaklach. Poprzez swoją twórczość eksplorują oni nie tylko widzialną rzeczywistość, ale także to, co ukryte – fascynacje, lęki, nadzieje. Dekonstruują język nazywania rzeczy i zjawisk, by formować go na nowo. Zadają pytania o tożsamość indywidualną i zbiorową, mierzą się z traumami osobistymi i pokoleniowymi, próbując zdefiniować swoje miejsce i miejsce każdego z nas w rzeczywistości pełnej niepokoju o przyszłość, politycznych konfliktów i realnej przemocy. Jednocześnie, patrząc z wrażliwością i czułością, próbują odkryć sens i piękno, nawet w najbardziej złożonych aspektach współczesności, zachęcając widzów do głębszej refleksji nad tym, co dostrzegają wokół siebie.
Zanurzymy się w pocztówki z przeszłości pokolenia, które wierzyło w przyszłość, skonfrontujemy się z głodem społeczeństwa, które pożera wytwory aparatu kontroli, a także uważnie przyjrzymy się perspektywie artystek i artystów, którzy próbują o nich opowiadać. Odrzucimy klasyczną psychologię na rzecz narracji subwersywnych; proletariackiego musicalu, autofikcji, apokryfów i domysłów. Zawierzymy strategiom opowiadania, które rozbijają się o granice ciała, by za moment wrócić do historii domagających się czułości.
Forum Młodej Reżyserii w tym roku, a może i na dłużej, stanie się przestrzenią do stawiania pytań o to kto i co domaga się widzialności. Jakie subtelne pułapki wytwarza sprawna konstrukcja narracyjna? W jakim stopniu jesteśmy w stanie współodczuwać z cudzą opowieścią? Czy możemy ją zrozumieć, nie poddając jej zawłaszczającej sile interpretacji?
Więcej informacji o wydarzeniu i spektaklach prezentowanych w ramach 14. Forum Młodej Reżyserii: