W środę ulicami polskich miast przejdą kolejne manifestacje. Strajk Kobiet ogłosił na ten dzień strajk generalny, protestujące kobiety wsparły także niektóre krakowskie instytucje kultury. Jak krakowska kultura wsparła protest kobiet? Dziś na pewno nie obejrzycie filmu w Kice, nie kupicie książki w księgarni Karakter, ale czeka na was specjalny spektakl w Teatrze Nowym Proxima - pisze Anna Piątkowska w Dzienniku Polskim.
Na ulicach polskich miast kolejny dzień protestów, kobiety zapowiedziały na środę strajk generalny - wiele krakowskich instytucji kultury wsparło protesty.
Teatr Nowy Proxima udostępnia spektakl "Piekło kobiet". Dochód z biletów przeznaczony zostanie na wsparcie bezetatowych aktorek, a same bilety dostępne są w trzech wariantach cenowych. Przedstawienie online na podstawie tekstu Tadeusza Boya-Żeleńskiego będzie można zobaczyć nawet za symboliczną kwotę.
Nie obejrzycie dziś za to filmów w Kice i Agrafce. W tych kinach studyjnych zostały odwołane wszystkie planowane seanse. W tym pierwszy można będzie zobaczyć jedynie nieodpłatny pokaz specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji 2020 (godz. 19.00)
"Kochani, w geście solidarności ze Strajkiem Kobiet postanowiliśmy odwołać wszystkie jutrzejsze regularne seanse" - czytamy na stronie kina Agrafka.
Dziś nie kupicie też książek w stacjonarnej księgarni wydawnictwa Karakter ani grafik Andrzeja Mleczki.
"Łaźnia Nowa jest kobietą" - dlatego w środę bilety do tego teatru kupicie tylko online. "Pracownice i Pracownicy Teatru Łaźnia Nowa chcą zadeklarować swoje poparcie dla biorących udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet i w geście solidarności wyrażają potrzebę przywrócenia wolności obywatelskiej, wzajemnego szacunku i równości."
Wsparcie dla strajkujących zadeklarowała także Akademia Sztuk Teatralnych. "AST jest kobietą" - mówią władze krakowskiej uczelni.
"Rektor, Senat i Samorząd Studentów w imieniu społeczności Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie solidaryzują się z wszystkimi protestującymi w obronie praw kobiet w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej odbierający kobietom prawo do decyzji w najtragiczniejszych chwilach Ich życia osobistego postrzegamy jako przejaw politycznej pychy, pogardy i głębokiej społecznej nieodpowiedzialności."