EN

9.09.2020, 15:05 Wersja do druku

Kraków. „Granice otwarte” na inaugurację sezonu w Teatrze Łaźnia Nowa

fot. Mat. teatru

„Granice otwarte. Pierwsze pokolenie" w reż. Łukasza Zaleskiego otworzą w sobotę nowy sezon artystyczny w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Będzie to pierwsza z sześciu premier planowanych na najbliższe pięć miesięcy na tej scenie.

Dwa tygodnie później teatr pokaże premierowo spektakl o twórcach literatury science fiction "Lem vs. P.K. Dick" w reż. Mateusza Pakuły. Projektem tym Łaźnia Nowa włącza się w krakowskie obchody urodzin Stanisława Lema. W październiku zaś przedpremierowo będzie można obejrzeć "Powrót do Reims" w reż. Katarzyny Kalwat.

"Kolejne premiery odbędą się w ramach Festiwalu Boska Komedia i na stałe wejdą do repertuaru. Szczegóły związane ze spektaklami będą podawana na bieżąco" - powiedziała w środę PAP Martyna Paliś, odpowiedzialna w teatrze za kontakt z mediami.

Środowe spotkanie z dziennikarzami w Teatrze Łaźnia Nowa poświęcone było przede wszystkim przedstawieniu inaugurującemu sezon.

"Granice otwarte. Pierwsze pokolenie" to spektakl, w którego realizację zaangażowali się uczniowie szkół średnich z Nowej Huty.

"Myślę, że w tym przedstawieniu grupa dziewięciu młodych osób odważy się powiedzieć, co myśli, co czuje, czego potrzebuje. Czy ich rówieśnicy i my, dorośli, mamy tyle odwagi, by tego posłuchać?" - powiedział reżyser Łukasz Zaleski.

Młodym uczestnikom projektu najbardziej zależy - jak podkreślili - aby na spektakl przyszli "ci, którzy nie pozwalają im posiadać własnych poglądów, od których nieustannie słyszą, że są za młodzi, żeby wiedzieć i rozumieć" i dlatego szczególnie zapraszają nauczycieli, opiekunów, rodziców. Chcą wystąpić na scenie, bo czują, że tylko wtedy dorośli nareszcie nie będą im przerywać. Hasło przewodnie spektaklu brzmi: "Nie bój się mówić, odważ się słuchać".

"Każde miejsce kultury powinno chronić kapitał kreatywności. Musi negować w sposób aktywny i zaangażowany wszelkie przejawy poczucia bezsensu i beznadziei. Chcemy dać wiarę w sprawczość i pokazać młodym ludziom, jak wiele od nich samych zależy, jak są intrygujący, jak kolorowi, jak bardzo interesują nas ich opinie i poglądy na świat" - powiedział dyrektor artystyczny Łaźni Nowej Bartosz Szydłowski.

Jak ocenił, młodzież jest grupą zaniedbaną przez kulturę i dlatego Łaźnia Nowa stara się angażować ich w projekty kulturalne. Zapowiedział też, że "Granice otwarte" rozpoczynają całoroczny program adresowany do młodych. "Ten teatr stanie się domem dla nastolatków, którzy szukają swojej tożsamości, stawiają fundamentalne pytania, wchodzą w trudną dorosłość i nie godzą się na byle jaki świat urządzany im przez nieodpowiedzialnych dorosłych" - powiedział dyrektor.

W "Granicach otwartych" występują: Maja Franczak, Barbara Krzywdziak, Maria Macheta, Joanna Maj, Ewa Mrożnik, Anna Stokłosa, Matylda Sawicka, Adi Szlachetka, Wiktoria Wilk.

Drugą premierę nowego sezonu w Łaźni Nowej zaplanowano na 25 września. "Lem vs. P.K. Dick" w reż. Mateusza Pakuły opiera się na biografii i książkach twórców science fiction - Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. W role główne wcielą się Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.

"Czeka nas historia oparta na zderzeniu dwóch różnych światów i dwóch wizji literatury science fiction, które narodziły się po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Jak ich korespondencyjna przyjaźń przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI?" - zachęcają twórcy w opisie spektaklu. Lem i Dick korespondowali, ale nigdy się nie spotkali.

Łaźnia Nowa przypomina o konieczności przestrzegania obowiązujących w teatrach wytycznych sanitarnych.


Źródło:

PAP

Wątki tematyczne