EN
25.03.2022, 14:43 Wersja do druku

Kraków. Gramy "Kopciuszka" dla Ukrainy!

fot. Magda Hueckel

Narodowy Stary Teatr po raz kolejny włącza się w działania pomocowe dla Ukrainy. Rozpoczynamy nowy cykl związany z pokazami spektakli tłumaczonych na język ukraiński.

Jesteśmy miejscem inkluzywnym, otwartym dla wszystkich, oferującym bezpieczną przestrzeń wymiany myśli. Chcemy zaprosić naszych przyjaciół z Ukrainy do wspólnego spotkania w Starym Teatrze.

3 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się pokaz „Kopciuszka” w reż. Anny Smolar tłumaczony przez lektora na język ukraiński.

Wstęp dla rodzin z Ukrainy jest bezpłatny!

Aby zarezerwować bilety prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:

[email protected]

48 12 422 40 40

Ilość miejsc ograniczona!

„Kopciuszek” reż. Anna Smolar

Sprawdź, czy ten spektakl na pewno jest dla ciebie! Jeśli odpowiesz twierdząco na przynajmniej jedno pytanie, to znaczy, że tak.

fot. Magda Hueckel

  • czy Twoi rodzice Cię czasem denerwują?
  • czy są pytania dotyczące śmierci, które chciał(a)byś zadać, ale się wstydzisz?
  • czy wierzysz w magię?

O szklane ściany zimnego, designerskiego domu Macochy rozbijają się ptaki. „Analogowa” Wróżka ( Łukasz Stawarczyk / Bartosz Bielenia ) bawi Kosię-Kopciuszka (Alicja Wojnowska / Jaśmina Polak) magicznymi sztuczkami, ale przede wszystkim – dzięki trzeźwemu oglądowi świata pomaga jej oswoić się ze śmiercią matki, o której nieustannie przypominają mocne dźwięki perkusji. I odnaleźć radość życia. W dodatku równie zagubiony jak Kosia Książę sam potrzebuje pomocy.

Znany wszystkim Kopciuszek w oryginalnej wersji francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata to opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. Spektakl wyreżyserowany w Starym Teatrze przez Annę Smolar przełamuje społeczne tabu, ponieważ w twórczości przeznaczonej dla dzieci śmierć i towarzysząca jej żałoba to nadal kontrowersyjne tematy, a otwarte mówienie o nich wiąże się z przekraczaniem pewnej granicy. Jednak aby uporać się z trudnymi przeżyciami i znaleźć odpowiednie słowa, by je wyrazić, dzieci potrzebują wsparcia. Uważnie obserwują otaczający je świat i same dostrzegają pewne zjawiska, lepiej więc rozmawiać z nimi otwarcie. W ten sposób u młodych ludzi nie rozwija się poczucie winy i wstydu. W tym niezwykłym Kopciuszku rozmowa na trudne tematy, takie jak śmierć najbliższych, paniczny lęk przed upływem czasu i wszystkim tym, co nowe i inne, osłabia siłę złych emocji, bo to, co zostało wypowiedziane, traci niszczącą moc.

Błyskotliwy, zabawny i wzruszający spektakl Anny Smolar adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ale także do widzów dorosłych.

Przypominamy również, że nadal prowadzimy zbiórkę materiałów pomocowych dla ofiar rosyjskiej Inwazji na Ukrainę. Zbieramy wszelkiego rodzaju materiały opatrunkowe (gazy, bandaże, opatrunki, plastry), koce termiczne, medyczne worki na krew.

Zbiórka odbywa się w głównej siedzibie teatru, przy kasie biletowej - od wtorku do soboty w godzinach 11-19 i w niedzielę w godzinach 11-15:30 oraz w czasie trwania spektakli.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne