EN

7.09.2022, 09:43 Wersja do druku

Kraków. Ekoopera na zakończenie 20. edycji festiwalu Sacrum Profanum

Hasło trwającego właśnie festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum to „Gatunki zagrożone wyginięciem”.

„Hasło przewodnie można interpretować na wiele sposobów i każdego zachęcam do tego, aby odnajdował swoją drogę. Pierwsze skojarzenie to ochrona środowiska. Zmiany klimatu to temat, do którego nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie po takim lecie, Odrze, wysychających rzekach w całej Europie” – mówił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Pietraszewski.

fot. mat. festiwalu

11 września festiwal zakończy „Neoarctic” – ekoopera napisana do libretta Sjóna, islandzkiego poety znanego ze współpracy z Bjork. „Będzie to finał godny 20-lecia festiwalu (…). Mam nadzieję, że będziemy spektakl długo wspominać i że wyjdziemy z niego z refleksją, że ta przyszłość pokazana w spektaklu jest na tyle niepokojąca, że powinniśmy się zmobilizować” – powiedział dyrektor artystyczny.

Ekologii poświęcono też wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty z szycia recyklingowych toreb i budowania domów dla owadów.

Zagrożone gatunki to hasło, które – jak podkreślił Pietraszewski – odnosi się również do kultury.

„Kultura po latach pandemii też jest zagrożona. To był sprawdzian dla całego sektora. Wszyscy pracujący w kulturze staramy się, żeby wrócić na nowe tory, do bezpośredniego kontaktu ze sztuką na żywo i z publicznością” – mówił.

Zwrócił uwagę na dzieła awangardowych kompozytorów, które rozbrzmią w rzadko spotykanych aranżacjach, np. „Evil Nigger” Juliusa Eastmana – utwór będzie grany przez 12 gitar elektrycznych.

„Sacrum Profanum to jeden z najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzyki współczesnej. Przyjeżdżający tutaj artyści z dumą wpisują sobie to do biogramu” – powiedział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski. Ocenił też, że rola tego przeglądu jest ciągle ważna, świeża, festiwal ciekawi i zaskakuje.

„Wejściówki rozeszły się błyskawicznie, co pokazuje, że odpowiadamy na realną potrzebę” – zauważyła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF) Magdalena Doksa-Tverberg.

Podczas koncertów fundacja Zustricz będzie prowadzić zbiórkę do puszek na rzecz osób z Ukrainy.

Organizatorami Sacrum Profanum są: KBF, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.


Tytuł oryginalny

Kraków/ Rozpoczyna się 20. festiwal Sacrum Profanum; hasło - gatunki zagrożone

Źródło:

PAP

Autor:

Beata Kołodziej

Data publikacji oryginału:

02.09.2022