EN

14.11.2022, 10:42 Wersja do druku

Kraków. Dziś na AST premiera „Inferno”, spektaklu dyplomowego Wery Makowskx

14 listopada odbędzie się premiera spektaklu dyplomowego studentki V roku Wydziału Reżyserii Dramatu Wery Makowskx „INFERNO”

Młodym dorosłym globalna sieć służy przede wszystkim do tworzenia tożsamości. Przemieniają w dane cyfrowe swoje interpretacje otaczającej ich rzeczywistości. Mając analogowe wczesne dzieciństwo, w wieku nastoletnim wrzuceni gwałtownie w świat rozwijającego się internetu – posiadają dwie tożsamości.

Inferno jest czymś wewnętrznym, czymś „pomiędzy”: prawdziwością a fikcją, przemieszaniem narzędzi, które wykorzystujemy w internetowej autokreacji, a tymi potrzebnymi przy budowaniu prawdziwych relacji.

Zagubiony w świecie emocji Dante, wieczny uciekinier, nieumiejący odróżniać smutku od lęku, złości od zazdrości, miłości od pożądania przy jednoczesnym pragnieniu stabilności i dookreślaniu przemilczanych relacji spotyka na swojej drodze Wergiliusza. Spacerują razem po piekle, idą przez kolejne kręgi, ale do żadnego z nich nie przynależą. Mając wyłącznie siebie, pogrążają się w otchłani, starając się zbudować relację.

Co jest prawdziwą relacją? A co dopowiedzeniem? Podróż po piekle stawia przed nami najważniejsze pytanie: co o nas samych mówi potrzeba wiary w prawdziwość wersji historii Dantego?
Tekst: Makowskx / Nowak

Wera Makowskx

Rocznik ’98. Studentka V roku Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. Tegoroczna laureatka nagrody Debiut TR, gdzie współreżyseruje „Testoćpuna”. Debiutowała przedstawieniem „Ludowa historia Polski” w Teatrze Nowym w Łodzi, do którego tworzyła tekst i dramaturgię; scenariusz „Ludowej…” publikowała w „Dialogu”. Półfinalistka tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Tegoroczna uczestniczka Festiwalu Nowe Epifanie, dla którego przygotowała „Inferno” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego.

Reżyserowała czytanie performatywne w ramach czytań najnowszych dramatów niemieckojęzycznych „Kobiece teksty dla teatru”. Twórczyni spektaklu online „Mam mordę wieloraką”, realizowanego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2020), uczestniczka warsztatów „Mój głos”, organizowanych w Narodowym Starym Teatrze z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Ze studentami IV roku Filii AST we Wrocławiu przygotowała spektakl „Masterpiece” na podstawie „Kartoteki rozrzuconej”. Członkini Pracowni Dramaturgicznej AST. Asystentka Pawła Miśkiewicza przy spektaklu „BIESY. Spektakl o piciu herbaty” (NST). Współzałożycielka polsko-słowackiego kolektywu Żyjemy Plano, z którym zrealizowała projekt „Happiness Now – ASMR”. Razem ze studentami II i IV roku WA AST w Krakowie w czasie głębokiego lockdownu zrealizowała „Wielopole, Wielopole”
w opuszczonej kawiarni.

Julia Nowak

Rocznik ’00. Studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie jest studentką II roku Wydziału Reżyserii Dramatu AST, specjalność dramaturgia, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Publikowała w „Stonerze Polskim”, angażuje się w działania Pracowni Dramaturgicznej AST, gdzie współtworzyła czytanie performatywne kobiecej dramaturgii niemieckiej. Interesuje się współczesną literaturą, mitologią starożytną i teorią queer.

Reżyseria: Wera Makowskx (V WRD)
Dramaturgia: Julia Nowak (II WRD)
Scenografia: Kalina Gałecka
Kostiumy: Bellon Cornutta
Choreografia: Magdalena Kawecka (III WTT w Bytomiu)
Muzyka: Maks Zieliński
Muzyka, aranżacja i przygotowanie muzyczne piosenki:
Iga Rudnicka
Grafika: Stanisław Nowak

Występują:
Anita Szepelska (IV WA),
Aleksander Gałązka (III WA),
Przemysław Płaczek (IV WA),
Maciej Kamiński (III WA),
Nina Potapowicz (III WA),
Magdalena Kawecka (III WTT),
Aurora Lipartowska (III WA),
Inga Chmurzyńska (II WA),
Kacper Kujawa (III WA),
Iga Rudnicka,
Ida Trzcińska,
Angelika Smyrgała (IV WA),
Dominik Olszański (III WA)

Spektakle:
14 listopada godz.19:00 | Premiera
15, 16 listopada godz. 19:00
Scena im. Jerzego Treli (210) | ul. Straszewskiego 22

Źródło:

Materiał nadesłany