Pierwszą premierą w sezonie 2021/2022 w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych będzie spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego „Męczennicy” Mariusa von Mayenburga. Reżyseruje Aleksandra Popławska.
Żyjemy w świecie racji nie do pogodzenia. Nie słuchamy się, nie chcemy się zrozumieć. Silne emocje zniekształcają obraz, wiodą nas do zawziętości, zawziętość do brutalności, a dalej… dalej jest już tylko fanatyzm, który stanowi źródło totalitaryzmu. Ten proces odbywa się teraz, na naszych oczach
i z naszym udziałem. Dotyka nas wszystkich, coraz bardziej boleśnie.
Bohaterowie „Męczenników” to męczennicy idei, nie – męczennicy za idee. To nie święci, którzy poświęcają się w imię ideałów, tylko niewolnicy swojego uporu, zdolni do krzywdzenia innych w imię złożonych deklaracji. Zadręczają siebie i innych swoimi ideami. Bo wszyscy muszą być tacy, jak to, co deklarują. To nie wyznawcy, a fanatycy. To więźniowie słów i interpretacji zdolni do kłamstwa i zbrodni w imię swojego uporu. Ale czy starcie różnych światopoglądów musi prowadzić do wojny? Czy to jedyna droga?
Aleksandra Popławska
***
Kiedy czytałem scenariusz „Męczenników” po raz pierwszy, najmocniej uderzyła mnie jego aktualność. Mimo, że nie powstał w Polsce, dotyka wielu najważniejszych pytań, z którymi dziś mierzy się nasze społeczeństwo. Drugie podejście to zderzenie z zagrożeniem, jakie niesie za sobą wybiórcze podejście do nawet najbardziej szlachetnych tekstów. Okazuje się, że ewangeliczne przesłanie miłości w rękach zaślepionego fanatyka, może zostać przerażająco wypaczone i stać się "usprawiedliwieniem" dla największych obrzydliwości. To również opowieść o świecie, w którym zabrakło wrażliwości, obecności, prawdziwego spotkania i wsłuchiwania się z szacunkiem w to, co drugi człowiek naprawdę chce powiedzieć.
„Męczenników” to znak sprzeciwu, pomarańczowe światło, ostrzeżenie przed rzeczywistością, która zapomina o koniecznej współpracy serca z rozumem. Sztuka zostawia we mnie pytania, które nie dają mi spokoju. Kto to Benjaminowi zrobił? Kto go tak potwornie uformował? A może bardziej właściwym będzie zapytać o to, kto go zdeformował?
Piotr Żyłka – dziennikarz i autor książek.
Człowiek z „Zupy na Plantach” i Fundacji ZUPA.
***
Marius von Mayenburg „Męczennicy” - spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie.
Przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
Reżyseria: Aleksandra Popławska
Scenografia: Tomasz Mreńca
Kostiumy, projekcje: Maria Matylda Wojciechowska
Muzyka: Tomasz Mreńca / Daniel Spaleniak
Asystentki reżyserki: Katarzyna Cichosz, Maria Witkowska
obsada:
Willy Batzler - Jakub Potyrała
Erika Roth - Zuzanna Romańska
Markus Dörflinger - Maciej Kosiacki
Dieter Menrath - Dawid Kunicki
Benjamin Südel - Maciej Kobiela
Inge Südel - Maria Witkowska
Georg Hansen - Michał Pietruś
Lydia Weber - Katarzyna Cichosz
Premiera: 24 września 2021 r., | godz. 19:00
Premiera prasowa: 2 października 2021 r., | godz. 19:00
Gramy także: 25, 27, 28, 29, 30 września 2021 r., | godz. 19:00
1 października 2021 r., | godz. 19:00
4, 5, 6 października 2021 r., | godz. 17:00
27, 28, 29 października 2021 r., | godz. 19:00
Scena 210, ul. Straszewskiego 22
kup bilet on-line: bilet.ast.krakow.pl
Informacja: Dział Organizacji Teatru AST i Promocji tel. 12 430 15 92, [email protected]