EN

3.06.2022, 13:22 Wersja do druku

Kraków. Czerwcowe premiery w Narodowym Starym Teatrze

W czerwcu Stary Teatr zaprasza na dwie premiery. 18.06 „Wymazywanie” Thomasa Bernharda w reż. Klaudii Hartung-Wójciak i 24.06 „Orlando. Bloomsbury” wg Virginii Woolf w reż.  reż. Katarzyny Minkowskiej.

Wymazywanie reż. Klaudia Hartung-Wójciak

Premiera: 18 czerwca 2022 / Scena Kameralna 

Wymazywanie to spektakl o mechanizmach pamięci i rozpamiętywaniu, wspominaniu, dopominaniu i odpominaniu, w którym rozmaite obrzędy przeszłości nie chcą ustać, a im bardziej nazywane są „martwymi”, tym bardziej żyją osobliwym, własnym życiem. Podążając za konkretem, materialnością czy nieuchwytnością szczegółu – spojrzenia sióstr, szyja i kark matki, segregatory firmy Leitz, stiuki dziecięcej willi – twórcy i twórczynie przedstawienia odtwarzają obrazy z Bernharda w seriach powtórzeń, zapętleń i zapożyczeń.

Thomas Bernhard przetrzymał Wymazywanie w szufladzie przez parę lat, by powieść ukazała się jako ostatnia. Chciał nadać monologowi Franza Murnaua, odcinającego się od nazistowskiej przeszłości Austrii i własnej rodziny, rangę testamentu. Dwadzieścia jeden lat po pierwszym i jak dotąd ostatnim w Polsce wystawieniu najgłośniejszej powieści Bernharda, w reż. Krystiana Lupy, realizatorki i realizatorzy spektaklu próbują włączyć w Wymazywanie inne głosy, w tym kobiecą perspektywę, przechwycić jego formalną nadmiarowość, podejmując z nią grę nie tylko w dramatycznym monologu, ale też w organizacji przestrzeni, ruchu ciał, muzyki.

OBSADA

Ewa Kolasińska, Aleksandra Nowosadko, Przemysław Przestrzelski, Roman Gancarczyk, Alicja Wojnowska, Małgorzata Biela (gościnnie)

Paulina Puślednik, Anna Paruszyńska – Czacka, Filip Perkowski (gościnnie), Małgorzata Zawadzka

TWÓRCY

Reżyseria - Klaudia Hartung-Wójciak 

Przekład - Sława Lisiecka 

Scenariusz/dramaturgia  - Klaudia Hartung-Wójciak, Iga Gańcarczyk, Witold Mrozek

Scenografia - Barbara Hanicka 

Kostiumy  - Hanka Podraza 

Choreografia - Oskar Malinowski 

Kompozycja  - Piotr Peszat 

Reżyseria świateł  - Jędrzej Jęcikowski 

Przygotowanie wokalne  - Bartosz Lisik, Justyna Skoczek 

Asystent reżysera i dramaturga  - Markét Bocková

Inspisjent/sufler - Ewa Wrześniak 


Orlando. Bloomsbury reż. Katarzyna Minkowska

Premiera: 24 czerwca 2022  / Duża Scena 

Wczoraj rano byłam w rozpaczy. Nie mogłam z siebie wycisnąć ani słowa; aż w końcu podparłam głowę rękami: umoczyłam pióro w atramencie i napisałam jak automat, na czystej kartce: Orlando. Biografia.

Jak tylko to zrobiłam, moje ciało ogarnęło uniesienie, a głowę pomysły. Pisałam szybko do dwunastej.

Ale posłuchaj, przypuśćmy, że Orlando okaże się Vitą; i że to jest o Tobie i żądzach Twojego ciała, i powabie Twojego umysłu (serca nie masz w ogóle) – przypuśćmy, że jest ten rodzaj poblasku realności, który czasami przylega do moich postaci, tak jak połysk na skorupie ostrygi. Czy będziesz miała coś przeciwko temu?

Virginia Woolf w liście do Vity Sackville-West

Spektakl Orlando to teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści splata się z życiorysem Virginii Woolf i jej bliskich. Opierając się na listach i dziennikach twórczynie i twórcy rekonstruują mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość Orlanda. W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość. Metamorfozie ulega również recepcja jej życiorysu i twórczości na przestrzeni ostatnich stu lat, co najlepiej ilustrują dwie najpopularniejsze, przeczące sobie nawzajem biografie.

Na scenie spotkają się członkowie grupy Bloomsbury, którzy w trakcie trzech godzin przeżyją trzydzieści lat swojego życia. Orlano/Orlanda zostanie przywoływany/przywołana w geście podwójnej teatralności – to Virginia i jej przyjaciele odegrają sceny z jego/jej historii. Widowiskowa gra przenikających się i oddziałujących ze sobą rzeczywistości zostanie uzupełniona o dotkliwie aktualny esej Virginii Woolf dotyczący pracy zawodowej kobiet, który dobitnie udowadnia, że czasem to, co powinno ulec zmianie, niekoniecznie się jej poddaje.

W scenariuszu wykorzystano „Orlanda” Virginii Woolf w przekładzie Tomasza Bieronia oraz fragmenty „Esejów wybranych” Virginii Woolf w przekładzie Magdy Heydel.

OBSADA

Natalia Kaja Chmielewska, Magda Grąziowska, Urszula Kiebzak, Paulina Kondrak, Maciej Charyton, Szymon Czacki, Krystian Durman

Radosław Krzyżowski, Stanisław Linowski, Łukasz Stawarczyk, Krzysztof Zawadzki, Aneta Jankowska (gościnnie), Joanna Połeć (gościnnie)

 TWÓRCY

Reżyseria  - Katarzyna Minkowska 

Scenariusz - Katarzyna Minkowska, Tomasz Walesiak 

Dramaturgia  - Tomasz Walesiak 

Scenografia - Katarzyna Minkowska, Łukasz Mleczak 

Kostiumy  - Julita Goździk 

Asystent kostiumografa  - Łukasz Mleczak 

Choreografia i współpraca reżyserska - Aneta Jankowska 

Muzyka  - Wojciech Frycz 

Wideo  - Agata Rucińska 

Reżyseria świateł - Paulina Góral 

Inspicjent/sufler - Katarzyna Gaweł 

Źródło:

Materiał nadesłany