EN

2.08.2024, 18:17 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka świętuje 10-lecie obecności w Podgórzu

We wrześniu 2024 mija 10 lat od przeprowadzki Cricoteki z ulic Kanoniczej i Szczepańskiej na ulicę Nadwiślańską w krakowskim Podgórzu. Nowa siedziba została zaprojektowana, aby prezentować sztukę Tadeusza Kantora, a równolegle być miejscem dla działalności teatralnej, muzycznej, tanecznej i performatywnej.

fot. Grzegorz Mart / mat. organizatora

Funkcjonalności budynku pozwoliły zredefiniować i znacząco poszerzyć program instytucji, który zyskał na interdyscyplinarności oraz zaczął być kierowany do wszystkich grup wiekowych, także do osób ze specjalnymi potrzebami.

Jubileusz oddania do użytku w 2014 roku nowego budynku Cricoteki – uznanego już za współczesną ikonę Krakowa – świętujemy cyklem specjalnie zaprojektowanych wydarzeń, rozpisanych na cały 2024 rok. Najważniejsze z nich zaplanowaliśmy od 12 do 15 września – w rocznicę otwarcia budynku.

Obchody 10-lecia inauguracji budynku są okazją do przyjrzenia się tożsamości instytucji, jej roli w mieście i regionie, kierunkom realizowanego programu i jego relacji ze sztuką Tadeusza Kantora. Już sama forma budynku wyrasta przecież z hołdu złożonego artyście poprzez odwołanie do kantorowskiej figury człowieka niosącego stół. Bryła Cricoteki jest ramą dla najstarszej w Krakowie elektrowni, ambalażem-opakowaniem, ale też symbolicznym mostem przerzuconym na drugą stronę Wisły, który połączył dwie części miasta.

Program 12-15 września

Centrum obchodów, zaplanowanych na 12–15 września 2024 roku, będzie debata poświęcona Cricotece i jej budynkowi, do której zaprosiliśmy m.in. grono specjalistów z dziedzin architektury i urbanistyki, by wspólnie porozmawiać o tym, jak pojawienie się nad brzegiem Wisły Cricoteki zmieniło otoczenie, jak wpłynęło na rozwój Krakowa, dzielnicy i wspólnotę mieszkańców. Odbędzie się ona 12 września 2024 roku, dokładnie w 10. rocznicę uroczystego otwarcia budynku. Debatę poprowadzi Magdalena Kursa, dziennikarka Gazety Wyborczej.

Na kolejne dni zaplanowaliśmy wiele wydarzeń plenerowych, zarówno na placu Cricoteki od strony Wisły, jak i wewnątrz budynku, m.in.: specjalne oprowadzania po budynku i wystawach oraz zniżki na nasze wystawy, publikacje i gadżety.

14 września zapraszamy na „Szycie potwora” – wydarzenie promujące wydanie naszej nowej publikacji „Tadeusz Kantor. Kostiumy”, książki – katalogu zbiorów kostiumów. Wieczorem na plac Cricoteki na koncert z cyklu „Nowe Polifonie” – wystąpią Reiko Yamada i Artur Majewski. “Polifonie” to cykl, w ramach którego od 12 lat zapraszamy na prezentacje działań muzycznych i dźwiękowych z zakresu performatyki. 

15 września – na finał – odbędzie się piąty, ostatni już z cyklu tegorocznych Pikników niemożliwych – otwartych całodziennych niedzielnych spotkań, rozpoczynających się przy śniadaniowym stole, wypełnionych plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych: warsztatami, spacerami, koncertami i działaniami sąsiedzkimi, które ożywiają przestrzeń i zachęcają do miejskiego relaksu.

Od 12 do 15 września będziemy mogli usłyszeć też instalację dźwiękową, skomponowaną specjalnie dla budynku Cricoteki w ramach projektu REZONANSE. Na czas wakacji budynek Cricoteki zamienił się bowiem w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Wewnątrz, od lipca do września, realizowane są muzyczne interwencje. To seria instalacji dźwiękowych w windzie, na klatce schodowej, w sali wystaw i archiwum zaprojektowanych dla budynku Cricoteki przez uznane polskie kompozytorki oraz kompozytora muzyki nowej: Zosię Hołubowską, Antoninę Nowacką, Julka Ploskiego oraz Aleksandrę Słyż.

Zapraszamy do świętowania z nami 10-lecia Cricoteki w Podgórzu!

Partnerzy jubileuszu: Narodowy Instytut Kultury i Urbanistyki, Instytut Architektury, Gazeta Wyborcza, Architektura i Biznes

Patronat medialny jubileuszu: Gazeta Wyborcza, Radio 357, Radio Kraków i TVP3 Kraków

Źródło:

Materiał nadesłany